جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
نکته های آموزشی و درمانی
پیامبر اکرم(ص)
امام علی(ع)
امام باقر (ع)
امام صادق(ع)
امام رضا(ع)
ابراهیم الخلیل(ع)
مادران شيرده
كاهش كلسترول
مقابله با سرطان
جوان بمانيد
عسل جانشين شكر
مهار كردن گر گرفتگي
تقويت قدرت بينايي
كاهش التهاب هاي خطرناك
افزايش دريافت انتي اكسيدان
كاهش درجه يخچال
حفظ هوشياري
افتاب زدگي
موهايي پر پشت
استخوان سازي نرم
نكاتي بعد از خوردن غذا
كم كردن وزن
سلامتی بیشتر
سوزاندن كالري
لاغر شوید
کم موها بخوانند
ورزش در هوای آلوده
آب و رژیم درمانی
اتفاقات عجیب و غریب بدن
تقويت مغز
توصیه به بیماران دیابتی
عامل پوکی استخوان
کمردرد
تغذیه فرزندان
درمان پوکی استخوان
گرما زدگی
دشمن لک وپیس
كم خوني
فشارخون بالا
کنترل وزن بدن
حفظ قدرت حافظه
آرامش مغز
میوه ی ضد بیماری
کودکان بدخلق
آیا می دانید؟
استفاده هوشمندانه از نمک
درمان سرماخوردگی
ماه رمضان و تغذيه صحيح
قلب و عروق
مشکلات پوستی
دیابت و استرس
طب الائمه
شفافیتی از جنس طبیعت
بیماران انسداد ريوي
عوامل ايجاد هموروئيد

دیابت و استرس

در زندگی واژه ای به نام استرس وجود دارد که به هیچ قیمتی گریزی از آن نیست و چاره ای جز آموختن مدیریت استرس وجود ندارد. استرس، هر چیزی است که تعادل و آرامش جسمی و روانی ما را بر هم می زند. خیلی چیزها هستند که ظاهر غلط اندازی دارند اما بدون آن که بفهمیم به ما آسیب می رسانند، زیرا استرس به حساب می آیند و هر چقدر این استرس های نامشخص در زندگی ما بیشتر باشند به همان نسبت آسیب رسانی به ما هم بیشتر خواهد بود. چنان چه درست زندگی کردن را بیاموزیم از خیلی بیماری ها در امان خواهیم ماند. بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت شاخص ترین بیماری هایی هستند که در اثر ناردست زندگی کردن به آن ها مبتلا می شویم. برای رهایی از استرس ها مهمترین قدم، اقدامات پیشگیرانه می باشد. برای به زانو درآوردن استرس ها مهمتر از هر چیز این است که بر لحظه لحظه زندگی مان و بر آن چه بر ما می گذرد، هوشیارانه و با یک داوری منصفانه بنگریم و بر ضرر خود حکم نکنیم و در نهایت همیشه خودمان را عاشقانه دوست بداریم. ( دکتر سعادت الله روحانی صفحه اول )

احتمالاً شما هم شنیده اید که استرس برای بییماری دیابت مثل سم است. نقش استرس در پیدایش بیماری دیابت در افراد مستعد، غیر قابل انکار است.

زمانی که یک دیابتی متوجه بیماری خود می شود با توجه به شخصیت فرد معمولا 4 مرحله زیر را طی می کند.

مرحله اول: انکار و ناباوری

در ابتدا شخص دیابتی باور نمی کند که مبتلا به دیابت شده است و سعی می کند گناه را بر گردن اشتباه آزمایشگاه و یا پزشک بیندازد و معمولا به یک آزمایش اکتفا نمی کند. شنیدن نام دیابت با توجه به اطلاعات ناکافی از این بیماری، خود باعث ایجاد استرس شدید در فرد می شود.

مرحله دوم: خشم و غضب

این واکنش در فرد دیابتی یک واکنش مخرب برای خود فرد و اطرافیانش می­باشد. در این مرحله فرد دیابتی ممکن است بخواهد خشم و ناراحتی خود را با بهانه­گیری از اطرافیان تخلیه کند و این خشم و ناراحتی، خود نیز باعث افزایش بیشتر قند خون می گردد.

مرحله سوم:

افراد دیابتی 2 برابر افراد غیر دیابتی مبتلا به افسردگی می­شوند. متأسفانه در این افراد کنترل بیماری نیز سخت تر می شود، زیرا این افراد انگیزه خود را برای کنترل بیماری از دست می دهند، به همین دلیل دوره های مشاوره و روانشناسی در افراد دیابتی توصیه می شود.

مرحله چهارم:

برخی افراد دیابتی زودتر و برخی دیرتر بیماری را می پذیرند. پس از پذیرش بیماری و متوجه شدن بیمار درباره این که استرس یکی از عوتامل مهم در افزایش قند خون می باشد، باید فرد دیابتی تکنیک های کنترل استرس را بیاموزد.

در این جا چند نکته مهم برای کنترل اسبرس را برای شما دیابتی های غزیز یادآور می شویم:

نمی توان وجود استرس را در زندگی روزانه انکار کرد. شما در زندگی روزانه خود برخوردهای متعددی با افراد مختلف در محیط کار یا با افراد خانواده خود دارید، این برخوردها در زندگی روزانه اجتناب ناپذیر می باشد. نکته مهم این است که شما بدانید چه زمانی سطح هورمون های استرس آور در خون شما بالا رفته است و بتوانید استرس خود را کنترل و مدیریت کنید.

زمانی که فرد تحت تنش های عصبی و استرس های مداوم قرار می گیرد، هورمون های "اپی نفرین و کورتیزون" در بدن او ترشح می شود، که باعث ایجاد مقاومت به انسولین و افزایش قند خون می شو.د. استرس مدام سبب می شود، افرادی که دیابت ندارند، در معرض ابتلا به این بیماری قرار گیرند و در افراد مبتلا به دیابت نیز این بیماری شدت می یابد.

 

علایم استرس:


احساس نگرانی و بی قراری

احساس اضطراب

احساس افسردگی و کاهش انرژی

پرخوری و یا بی اشتهایی

اختلال خواب

احساس گرفتگی نفس و ضعف

تعریق و دستهای سرد و مرطوب

تغییرات وزن

راهکارهای کنترل استرس:

1. حرف بزنید!

همه احساساتتان را درون خودتان نگه ندارید! در مورد احساسات استرس زای خود با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. مشورت کنید و بار همه مشکلات را به تنهایی به دوش نکشید.

2. عمل کنید!

مهم نیست که چقدر عملتان کوچک باشد، برای خطر کردن و ایجاد تغییر داوطلب باشید. سعی کنید آن موقعیت استرس آور را یا حداقل بخشی از آن را تغییر دهید.

3. به بدنتان گوش کنید!

وقتی یاد بگیرید که بدنتان چطور به استرس واکنش می دهد، می توانید یاد بگیرید که چطور باید با آن روبه­رو شوید. یاد بگیرید که به علامت های بدنتان گوش دهید و راه هایی برای کاهش استرس تان پیدا کنید. استراحت، ورزش، یوگا و امثال آن هم می تواند به شما کمک نماید.

4. مسؤولیت قبول کنید!

برای این که احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید، کشف کنید که چه باید بکنید و نیازهایتان را برطرف کنید. راهی دیگر برای کاهش استرس این است که یک علاقه یا سرگرمی پیدا کنید که نسبت به آن احساس تعهد و مسؤولیت کنید. همان شخصی را از خودتان بسازید که آرزویش را دارید.

5. خودتان را غرق نکنید!

اگر استرس زیادی دارید ممکن است دلیلش این باشد که خودتان را بیش از اندازه درگیر کرده اید. خودتان را از شر مسؤولیت ها و وظائف اضافی خلاص کنید. تمام مشکلات دیگران را نباید شما حل کنید.

6. خودتان را گسترش دهید!

با بهتر کردن زندگی یک نفر دیگر، زندگی خودتان را بهتر کنید. برای گذشتن از خود داوطلب شوید، به شرط این که درگیر مشکلاتش نشوید. با این کار احساس مثبت بودن، قدرت داشتن و مهم بودن به شما دست خواهد داد.

7. بگذاریدموفقیت اتفاق بیفتد!

اگر نمی توانید دنیا را عوض کنید، خودتان را تغییر دهید. یاد بگیرید چطور با حرکت به سمت اهدافتان آن چه هستید را دوست داشته باشید.

8. پذیرفتن چیزهایی که نمی توانیدتغییر دهید!

بعضی عوامل استرس­زا غیر قابل پیش بینی هستند، از این گونه استرس ها نمی توان اجتناب کرد. مانند: از دست دادن عزیزان، لطمات عاطفی (همانند جدا شدن از همسر و فرزند)، حوادث و بلایای طبیعی.

باید بیاموزیم که چگونه می توان د رمقابله با محیط پراسترس و حوادث ناگوار زندگی با آرامش، راه حل مناسبی را جهت حل مشکلات پیدا نماییم.

کنترل استرس و انتخاب رفتار مناسب در مواجهه با هیجانات نیازمند مهارتی است که فرد به مرور با تمرینات مستمر ملکه ذهنش می نماید. در رابطه با آموختن این مهارت ها می توانید از مشاورتان کمک بگیرید.(ص 5و4 )

باورهای غلط درباره­ی دیابت

باور غلط ! ( اگر شما دیابت دارید، باید مواد غذایی حاوی نشاسته مثل نان، سیب زمینی، ماکارانی و برنج را از رژیم خود کاملا حذف نمایید )!

بر خلاف باور فوق مواد نشاسته ای نیز بخشی از یک برنامه غذایی سالم هستند. آن چه که مهم است حجم مورد استفاده و نوع پخت این مواد غذایی می باشد. در یک رژیم غذایی سالم باید حدود 11- 6 واحد "کربو هیدرات" مصرف شود. مواد غذایی این گروه بهتر است دارای سبوس باشند.

باور غلط ! ( افراد دیابتی نمی­توانند تا آخر عمر از شیرینی و شکلات استفاده کنند )!

این تصور در ذهن افراد دیابتی و اطرافیان آن­ها وجود دارد که در صورت ابتلا به دیابت، دیگر فرد نمی­تواند از مواد شیرین استفاده کند اما این افراد می­توانند از گروه شیرینی­جات به میزان کم و با برنامه استفاده کنند.

باور غلط ! ( دیابت می تواند از شخص دیگری به شما منتقل شود )!

در حقیقت؛ با این که علت دقیق ابتلا به دیابت در بعضی از افراد مشخص نیست، اما می دانیم که دیابت بیماری مسری نیست و مانند سرماخوردگی و آنفولانزا  واگیردار نمی باشد. در مورد دیابت نوع 2 به نظر می رسد ژنتیک در ابتلای بعضی از افراد نقش داشته باشد. همچنین سبک زندگی نیز یقش مهمی ایفا می کند.

باور غلط ! ( احتمال ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری ها در افراد دیابتی بالاتر است ).

ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری ها در افراد دیابتی نسبت به دیگر افراد بالاتر نیست. با این حال توصیه می شود که دیابتی ها واکسن آنفولانزا تزریق کنند، چرا که ابتلا به هر نوع بیماری عفونی می تواند کنترل دیابت را با مشکل مواجه سازد. دیابتی هایی که آنفولانزا می گیرند در مقایسه با دیگران بیشتر احتمال دارد که به علائم جدی بیماری دچار شوند، بر همین اساس استفاده از واکسن آنقولانزا در دیابتی ها توصیه می شود.

باور غلط ! ( اگر پزشک شما می گوید که شما نیاز به تزریق انسولین دارید به این معنی است که شما نتوانسته اید به صورت صحیح دیابت خود را کنترل کنید )!

در اکثر افراد، دیابت نوع 2 یک بیمار ی پیش رونده است. در ابتدای تشخیص، اغلب بیماران می توانند با مصرف داروهای خوراکی، گلوکز خون خود را در سطح مطلوب حفظ کنند، اما با گذشت زمان، به تدریج ترشح انسولین توسط بدن کمتر می شود. سرانجام ممکن است مصرف دارو برای کنترل میزان گلوکز خون کافی نباشد. در این هنگام انسولین می تواند گزینه مناسبی برای کنترل گلوکز خون باشد. لذا اگر چه عدم کنترل قند و رعایت  رژیم غذایی ممکن است سریعا نیاز شما را به انسولین باعث گردد ولی در کسانی که سال ها مبتلا به دیابت می باشند حتی با رعایت صحیح موارد توصیه شده، فرد ممکن است برای قند خون خود نیاز به انسولین داشته باشد. البته باید بدانید که در صورت استفاده از انسولین نیز شما می توانید با رعایت رژیم غذایی سالم و نیز تحرک بدنی به میزان توصیه شده توسط پزشک معالج خود در کنترل دیابت موفق باشید.

باور غلط ! ( میوه یک ماده غذایی سالم است، بنابراین شما می توانید به هر میزانی که می خواهید از آن استفاده نمایید )!

میوه ماده غذایی سالمی است و حاوی فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری است. میوه ها، کربو هیدرات نیز دارند و شما در برنامه غذایی تان به مصرف آن ها نیاز دارید. اما حتما باید از یک متخصص تغذیه در مورد نوع میوه و میزانی که مجاز به مصرف آن هستید سؤال نمایید. بعضی از میوه ها که حاوی قند(فروکتوز) به میزان زیاد می باشند، در صورت مصرف بیش از حد می توانند کنترل قند شما را مختل نمایند.

باور غلط ! ( قندهای طبیعی مانند عسل و خرما در مبتلایان به دیابت باید جایگزین قند معمولی گردد )!

همان طور که بیان شد فقط مصرف قند معمولی نیست که متابولیسم قند را دچار اشکال می نماید و زمینه دیابت را برای شما فراهم می نماید. بنابراین هر نوع قند ساده از جمله خرما و عسل که جذب قند آنان بسیار سریع می باشد، در مبتلایان به دیابت باید محدود گردد.(ص7)


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir