جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
نکته های آموزشی و درمانی
پیامبر اکرم(ص)
امام علی(ع)
امام باقر (ع)
امام صادق(ع)
امام رضا(ع)
ابراهیم الخلیل(ع)
مادران شيرده
كاهش كلسترول
مقابله با سرطان
جوان بمانيد
عسل جانشين شكر
مهار كردن گر گرفتگي
تقويت قدرت بينايي
كاهش التهاب هاي خطرناك
افزايش دريافت انتي اكسيدان
كاهش درجه يخچال
حفظ هوشياري
افتاب زدگي
موهايي پر پشت
استخوان سازي نرم
نكاتي بعد از خوردن غذا
كم كردن وزن
سلامتی بیشتر
سوزاندن كالري
لاغر شوید
کم موها بخوانند
ورزش در هوای آلوده
آب و رژیم درمانی
اتفاقات عجیب و غریب بدن
تقويت مغز
توصیه به بیماران دیابتی
عامل پوکی استخوان
کمردرد
تغذیه فرزندان
درمان پوکی استخوان
گرما زدگی
دشمن لک وپیس
كم خوني
فشارخون بالا
کنترل وزن بدن
حفظ قدرت حافظه
آرامش مغز
میوه ی ضد بیماری
کودکان بدخلق
آیا می دانید؟
استفاده هوشمندانه از نمک
درمان سرماخوردگی
ماه رمضان و تغذيه صحيح
قلب و عروق
مشکلات پوستی
دیابت و استرس
طب الائمه
شفافیتی از جنس طبیعت
بیماران انسداد ريوي
عوامل ايجاد هموروئيد

 


میوه ی ضد بیماری

به گفته متخصصان میوه پاییزی خرمالو سرشار از مواد مغزی است. این میوه به میوه ضد بیماری معروف است.

میترا ارزانی کارشناس ارشد تغذیه و استاد دانشگاه ضمن بیان این مطلب گفت، به صور کلی سبزیجات و میوه جات رنگی جزء مهمترین میوه ها و سبزی ها طبقه بندی می شوند. که خرمالو جزء این دسته است.

وی با اشاره به این که غنی بودن خرمالو از فیبر محلول به آن خصوصیت کاهنده چربی خون داده است افزود همچنین غنی بودن این میوه از مواد ضدسرطانی (آنتی اکسیدان) همچنین فنول ها و بتاکاروتن ها، این میوه را به میوه ای ضد سرطان معروف کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تحقیقات نشان داده است مصرف یک عدد خرمالو در روز خطر ابتلا به گرفتگی عروق وسکته های مغزی را کاهش می دهد؛ همچنین این میوه به دلیل دارا بودن مقادیر مناسبی از پتاسیم مفید برای افراد دارای فشار خون بالا است.

30 میلی گرم کلسیم 2/5 میلی گرم خرمالو را حاوی 80 کیلوگالری انرژی 190 گرم کربوهیدرات 30 میلی گرم کلسیم 2/5 می لی گرم آهن و 310 میلی گرم پتاسیم عنوان و تصریح کرد: مصرف میوه در سالمندان به دلیل آن که هضمی راحت دارد و غنی از آنتی اکسیدان است بسیار توصیه می شود.

لازم به ذکر است میوه خرمالو به دلیل این که مقادیر مناسبی بتاکاروتن 322 میکروگرم) دارد واین ماده پیش ساز ویتامینA در بدن است می تواند در تقویت سیستم بینایی به خصوص در تاریکی مؤثر باشد.

چای را با شیر مخلوط نکنید

کسانی که از نوشیدن چای به همراه شیر چشم پوشی کنند کنند، سالم تر زندگی می کنند. بوته چای نخستین بار در چین و درحدود 5 هزار سال پیش شناخته شد و به تدریج خواص درمانی آن نیز کشف شد. مصرف دم کرده چای باعث تسریع حرکات تنفسی، سرعت در گردش خون، رفع خواب آلودگیف احساس تجدید نیروی فکری، گوارش بهتر غذا و تعریق می شود. از این رو چای هنگام خستگی، ضعف عصبی، میگرن، بیماری های قلبی و آسم می توان تجویز کرد.

مدتی پیش نیز دکتر جان وایسبرگر عضو بلند پایه بهداشت آمریکا، واقع در یک مرکز تحقیقاتی در نیویورک اعلام کرد، چای در کاهش خطر برخی بیماری هیا مزمن عمده مثل سکته، حمله قلبی وبعضی سرطان ها مفید است، اما به تازگی محققان پی برده اند کسانی که به همراه چای خود شیر می نوشیدند تأثیر خوب چای را بر سیستم گردش خون ازبین می برند.

در این تحقیق که در دانشکده پزشکی دانشگاه برلین صورت گرفت، مشخص شد افزودن شیر به چای، تأثیر خوب چای بررگها را از بین می برد. نوشیدن چای باعث گشاد تر شدن رگها می شود، تأثیر مثبت چای بر سیستم گردش خون از مدتها پیش اثبات شده بود. همچنین چای به گفته محققان از آهکی شدن رگها و بیماری های دهلیزی قلب جلوگیری می کند؛ اما تاکنون ایننکته برکسی آشکار نبود که شیر به این خواص چای لطمه وارد می سازد.

در این مطالعات افردا مودر آزمایش چای را خالص وبه همراه شیر نوشیدند. در این افراد که از ساعتی پیش از شروع آزمایش و تا دوساعت پس از نوشیدن چای تحت نطر بودند نتیجه آزمایش  چنین بود: پس از نوشیدن چای خالص سرخرگ گشادتر شد وبدین ترتیب گردش خون آسان تر از قبل صورت می گرفت؛ اما با اضافه شدن شیر، دیگر این خاصیت چای بر خون دیده نشد. این مسأله به دلیل تأثیر پروتئین شیر بر چای روی می دهد. کازئین موجود درشیر، موجب بی تأثیر شدن خواص چای می شود و اثر کافئین چای را زا بین می برد.

محققان یادآور شدند که افزودن شیر به چای، اثر آنتی اکسیدانت چای ودر نتیجه خاصیت ضد سرطانی آن را نیز از بین می برد. علاوه بر این در این مطالعات مشخص شد درکشورهایی مانند انگلیس که چای با شیر مصرف می شودف ابتلا به بیماریهای قلبی بیشتر است. در حالی که در کشورهای آسیایی که چای به صورت سنتی مصرف می شود، ابتلا به بیماری های قلبی کمتر است.


 

 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir