جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
نکته های آموزشی و درمانی
پیامبر اکرم(ص)
امام علی(ع)
امام باقر (ع)
امام صادق(ع)
امام رضا(ع)
ابراهیم الخلیل(ع)
مادران شيرده
كاهش كلسترول
مقابله با سرطان
جوان بمانيد
عسل جانشين شكر
مهار كردن گر گرفتگي
تقويت قدرت بينايي
كاهش التهاب هاي خطرناك
افزايش دريافت انتي اكسيدان
كاهش درجه يخچال
حفظ هوشياري
افتاب زدگي
موهايي پر پشت
استخوان سازي نرم
نكاتي بعد از خوردن غذا
كم كردن وزن
سلامتی بیشتر
سوزاندن كالري
لاغر شوید
کم موها بخوانند
ورزش در هوای آلوده
آب و رژیم درمانی
اتفاقات عجیب و غریب بدن
تقويت مغز
توصیه به بیماران دیابتی
عامل پوکی استخوان
کمردرد
تغذیه فرزندان
درمان پوکی استخوان
گرما زدگی
دشمن لک وپیس
كم خوني
فشارخون بالا
کنترل وزن بدن
حفظ قدرت حافظه
آرامش مغز
میوه ی ضد بیماری
کودکان بدخلق
آیا می دانید؟
استفاده هوشمندانه از نمک
درمان سرماخوردگی
ماه رمضان و تغذيه صحيح
قلب و عروق
مشکلات پوستی
دیابت و استرس
طب الائمه
شفافیتی از جنس طبیعت
بیماران انسداد ريوي
عوامل ايجاد هموروئيد

نه نکته برای بدست آوردن سلامتی بیشتر


بدن ما با تبديل كردن انواع غذاها به گلوكز (قند ساده)، انرژي موردنياز روزانه‌اش را كسب مي‌كند ولي چرا خسته مي شويم ...

 به همين خاطر، بعد از مدتي گرسنگي يا تشنگي شديد، خسته و بي‌رمق مي‌شويم و حس مي‌كنيم كه قند خونمان افتاده! بدن ما از طريق جذب انواع مواد مغذي (چربي‌ها، پروتئين‌ها و كربوهيدرات‌ها يا قندها)، سوخت موردنيازش را تامين مي‌كند و اگر ما درست غذا بخوريم و بدانيم كه داريم چه مي‌خوريم، مي‌توانيم اين سوخت را به تدريج وارد بدن كنيم تا سطح قندخو‌نمان ظرف مدت كوتاهي بعد از غذا خوردن، دوباره پايين نيايد و مجبور نشويم غذاي ديگري بخوريم و دچار اضافه وزن شويم.شما با چند راهكار ساده اما كارآمد آشنا خواهيد شد كه با رعايت آنها مي‌توانيد سوخت كمتري را وارد بدنتان كنيد و در عوض، انرژي بيشتري داشته باشيد


-1تعادل را در دريافت انرژي رعايت كنيد

اصلا لازم نيست براي افزايش انرژي يا جلوگيري از اضافه‌شدن وزنتان يك برنامه‌غذايي سخت و عجيب و غريب را ترتيب دهيد. فقط كافي است همان مواد غذايي مفيدي را كه تا حالا مي‌خورديد، در زماني مناسب و به اندازه مصرف كنيد

اگر قرار است امروز در خانه بمانيد و كار زيادي هم نداريد و در نتيجه بدنتان به انرژي بالايي نياز ندارد، حجم ناهارتان را كم كنيد و به جاي شير و بيسكوييت در ميان‌وعده‌، يكي، دو وعده ميوه يا يك ليوان دوغ كم‌نمك بخوريد! بدن شما ماشين نيست كه برنامه‌اي از پيش‌نوشته شده، به او بدهيد. شما مي‌توانيد با توجه به نياز و فعاليت روزانه‌تان، حجم وعده‌‌هاي غذايي‌تان را كم يا زياد كنيد.


-2هيچ وعده‌اي را حذف نكنيد


خيلي‌ها، به‌خصوص آنهايي كه قصد لاغر شدن دارند، به راحتي مصرف صبحانه، ناهار يا حتي ميان‌وعده‌هايشان را حذف مي‌كنند و نمي‌دانند كه اين كار نه تنها آنها را لاغر نمي‌كند بلكه باعث افزايش وزنشان هم مي‌شود!

وقتي شما يك وعده‌غذايي يا ميان‌وعده را حذف مي‌كنيد، ميل و اشتهايتان به غذاهاي چرب و شيرين در وعده بعدي بيشتر مي‌شود و بدون هيچ كنترلي در وعده‌هاي بعدي غذا مي‌خوريدبه همين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند روزي 5 وعده غذا (اصلي و ميان‌وعده) بخوريد؛ حتي اگر يكي، دو تا از اين وعده‌ها سالاد بدون سس يا انواع ميوه‌ يا يك ليوان شير كم‌چرب باشد.


-3 كالري دريافتي‌تان را بين ‌وعده‌ها تقسيم كنيد

كالري موردنياز بدن با توجه به سن، جنس و فعاليت روزانه‌ بدن تعيين مي‌شود كه اين كالري بايد به تدريج و به صورت متناسب از صبح تا شب وارد بدن شود. اگر فرض كنيم كه نياز روزانه بدن ما 1400 كيلوكالري در روز است، بهتر است در هر يك از وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام‌، 400 كيلوكالري (روي هم 1200 كيلوكالري) و در ميان‌وعده‌هاهركدام 100 كيلوكالري (روي هم 200 كيلوكالريدريافت كنيم.

-4 اگر اضافه‌ وزن داريد، توقع‌تان را پايين بياوريد

بيشتر افرادي كه اضافه وزن دارند و تصميم مي‌گيرند لاغر شوند، دوست دارند يك‌شبه ‌ره صد ساله را بپيمايند و به همين خاطر حجم زيادي از كالري دريافتي روزانه‌شان را پايين مي‌آورند.

كم كردن ناگهاني انرژي دريافتي روزانه باعث خستگي، بي‌حوصلگي و عصبي‌شدن افراد مي‌شود. به همين خاطر، اغلب متخصصان رژيم‌درماني توصيه مي‌كنند كه بيشتر از يك درصد از وزنتان را در هفته كم نكنيد تا انرژي‌تان تحليل نرود و برنامه رژيمتان را نيمه‌كاره رها نكنيد. هميشه يادتان باشد كه بايد به اندازه نياز بدنتان انرژي دريافت كنيد تا سالم بمانيد

 

-5 آب پرتقال بنوشيد

نوشيدن مقادير مناسبي از آب مركبات، به خصوص آب پرتقال، باعث دريافت ميزان قابل‌قبولي از ويتامين C مي‌شود. از آنجا كه يكي از وظايف ارزشمند ويتامين C در بدن، سوزاندن چربي‌ها و تبديل آنها به انرژي است، شما مي‌توانيد با نوشيدن يك ليوان آب پرتقال به عنوان ميان‌وعده‌، هم انرژي لازم را از ميان‌وعده‌تان كسب كنيد و هم جلوي تجمع چربي‌ها را بگيريد. فقط حواستان باشد كه به اين آب‌ميوه طبيعي، شكر و نمك اضافه نكنيد.
توت‌فرنگي، كيوي و طالبي هم از ديگر منابع خوب ويتامين C هستند كه مي‌توانيد آنها را جايگزين آب‌پرتقال كنيد.


-6 اگر ضعف داريد آزمايش بدهيد

خيلي‌ها، به خصوص بعضي خانم‌ها، پس از كمي كار كردن خسته مي‌شوند و به اصطلاح خودشان، دست و پايشان ديگر جان ندارد!
آنها براي به دست آوردن دوباره انرژي‌شان به مصرف خوراكي‌هاي مختلف و شيرين روي مي‌آورند و با اين كارشان نه تنها انرژي از دست رفته خود را جبران نمي‌كنند؛بلكه روز‌به‌روز هم چاق‌تر مي‌شوند. كساني كه مدام خسته‌اند و ضعف دارند، بايد يك آزمايش خون بدهند و اگر ديدند ضعفشان به خاطر كم‌خوني است، به جاي پرخوري، يك رژيم متناسب با وضعيت‌شان بگيرند و مصرف‌ آهن را در رژيم روزانه‌شان بيشتر كنند؛ مثلا به جاي غذاهاي خيلي شيرين، گوشت قرمز، اسفناج يا عدس بخورند.

 

-7 صبحانه‌ مفصل بخوريد

انرژي بدن شما بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، حسابي پايين مي‌آيد و تنها چاره جبران اين كاهش انرژي هم خوردن يك صبحانه، آن هم از نوع مفصلش است.

شما مي‌توانيد با خوردن يك صبحانه درست و حسابي مثل تخم‌مرغ آب‌پز با نان سبوس‌دار يا نان سبوس‌دار با عسل و كنجد و چيزهايي شبيه اينها، انرژي‌تان را تا پيش از وعده ناهار تامين كنيد و با خوردن يك ميان‌وعده‌ سبك مثل يك ليوان شير كم‌چرب، ميل و ولع خود را براي صرف‌ ناهار بيش‌ازاندازه، كنترل كنيد.

تازه، خوردن صبحانه كامل به شما اجازه نمي‌دهد كه وسوسه خوردن انواع هله‌هوله‌هاي پركالري در ميانه‌روز به سراغتان بيايد و به اين طريق ديگر دچار اضافه وزن هم نمي‌شويد.


-8در انتخاب ميان‌وعده‌هايتان دقت كنيد

همان‌طور كه تا اينجا متوجه شديد، مصرف ميان‌وعده‌ براي كنترل اشتها و جلوگيري از پرخوري در وعده‌هاي اصلي غذا بسيار اهميت دارد اما مهم‌تر از آن، انتخاب يك خوراكي مناسب و انرژي‌زاست كه بتواند براي بدنمان مفيد باشد.

ما به هيچ‌وجه مصرف خوراكي‌هايي مثل لبنيات پرچرب، چيپس، پفك و ساير تنقلات چرب و شور و پركالري را براي ميان‌وعده‌ها توصيه نمي‌كنيم و در عوض به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه سيب آغشته به كره بادام‌زميني، شير يا دوغ كم‌چرب، سالاد ميوه، سالاد هويج، كلم و گوجه‌فرنگي يا انواع مغزهاي خام را در ميان‌وعده‌هايتان امتحان كنيداين‌طوري، مي‌توانيد انرژي موردنياز روزانه‌تان را از يك راه درست به دست آوريد و نگران اضافه وزن هم نباشيد.


-9 اگر بعداز‌ظهرها ورزش مي‌كنيد، عصرانه‌تان را مفصل‌تر بخوريد

خيلي‌ها عادت دارند كه بعدازظهرها براي پياده‌روي‌ يا دويدن به پارك بروند يا پس از ساعت كاري‌شان در يك باشگاه ورزشي ثبت‌نام مي‌كنند كه كمي در روز تحرك داشته باشند.

بنابراين، امكان گرسنگي اين افراد در اواخر روز و ميلشان به شام بسيار بيشتر از سايرين است. پس ما به همه آنهايي كه اهل ورزش بعدازظهر هستند، پيشنهاد مي‌كنيم كه يك عصرانه مفصل بخورند تا هم انرژي بعدازظهر تا شبشان را به دست آورند و هم اينكه شام را سبك‌تر ميل كنند و راحت‌تر بخوابند. اين عصرانه مفصل مي‌تواند انواع نان‌هاي سبوس‌دار همراه يك پياله ماست كم‌چرب اما چكيده يا يك عدد سيب‌زميني پخته شده با كمي كره بادام‌زميني و نان باشد.


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir