جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
نکته های آموزشی و درمانی
پیامبر اکرم(ص)
امام علی(ع)
امام باقر (ع)
امام صادق(ع)
امام رضا(ع)
ابراهیم الخلیل(ع)
مادران شيرده
كاهش كلسترول
مقابله با سرطان
جوان بمانيد
عسل جانشين شكر
مهار كردن گر گرفتگي
تقويت قدرت بينايي
كاهش التهاب هاي خطرناك
افزايش دريافت انتي اكسيدان
كاهش درجه يخچال
حفظ هوشياري
افتاب زدگي
موهايي پر پشت
استخوان سازي نرم
نكاتي بعد از خوردن غذا
كم كردن وزن
سلامتی بیشتر
سوزاندن كالري
لاغر شوید
کم موها بخوانند
ورزش در هوای آلوده
آب و رژیم درمانی
اتفاقات عجیب و غریب بدن
تقويت مغز
توصیه به بیماران دیابتی
عامل پوکی استخوان
کمردرد
تغذیه فرزندان
درمان پوکی استخوان
گرما زدگی
دشمن لک وپیس
كم خوني
فشارخون بالا
کنترل وزن بدن
حفظ قدرت حافظه
آرامش مغز
میوه ی ضد بیماری
کودکان بدخلق
آیا می دانید؟
استفاده هوشمندانه از نمک
درمان سرماخوردگی
ماه رمضان و تغذيه صحيح
قلب و عروق
مشکلات پوستی
دیابت و استرس
طب الائمه
شفافیتی از جنس طبیعت
بیماران انسداد ريوي
عوامل ايجاد هموروئيد

 


نكاتي بعد از خوردن غذا

نوشيدن اب:

نوشيدن اب بلافاصله پس از صرف غذا موجب رقيق شدن شيره معده مي شود و اثر انزيم هاي هضمي را به تعويق مي اندازد به اين ترتيب در هضم غذا اختلال ايجاد مي شود بنابراين بهتر است مصرف اب هنگام غذا به حداقل برسد و اين عمل يك تا دو ساعت قبل و يا بعد از صرف غذا انجام شود گفتن اين نكته هم ضروري است كه نوشيدن اب قبل از غذا باعث تحريك اشتها مي شود.

سالاد:

مصرف سالاد بعد يا قبل يا زمان غذا خوردن توصيه مي شود اما بهتر است قبل از غذا باشد كه هم از پر خوري جلوگيري مي كند و هم محتواي فيبر ان براي حركت درست روده ها مفيد است اگر مصرف سالاد به بعد از غذا موكول شود ممكن است ديگر جايي براي ان باقي نماند يا اين كه باعث گشاد شدن بيش از حد معده شود .

خوردن ميوه

با توجه به اين كه بعد از غذا خوردن معده پر و سنگين است خوردن ميوه به اين سنگيني دامن مي زند و در عمل هضم مشكل ايجاد مي كند و بهتر است يك تا دو ساعت پس از صرف غذا باشد البته برخي افراد به علت حساسيت نداشتن گيرنده هاي انسولين پر خوري با تحريك پذيري پانكراس بعد از خوردن غذا تمايل به مصرف ماده شيرين دارند كه تنها به اين افراد توصيه مي شود بعد از صرف غذا به جاي مصرف شيريني مربا ...از ميوه استفاد كنند در ضمن خوردن ميوه و يا ساندويچ هاي سبك به مقدار كم در ميان وعده ها باعث كاهش ولع افراد براي وعده بعد مي شود از افت فشار خون و خستگي زود هنگام جلوگيري مي كند و به اين ترتيب قدرت فكر و كار را افزايش مي دهد و از رفتار هاي تنش زاي فرد با ديگران جلوگيري مي شود .

دسر:

دسر ها مقدار زيادي انرژي دارند و در صورت استفاده علاوه بر ان كه موجب ايجاد فشار به قلب و عروق مي شوند . اين انرژي دريافتي به صورت چاقي ظاهر مي شوند و همان گونه كه مي دانيم چاقي عامل بيماري هاي متعدد است.

نوشيدن چاي

چاي داراي تانن است و باعث جلوگيري از جذب اهن مي شود بهتر است خانم ها و كودكان تا دو ساعت پس از صرف غذا چاي ننوشند. البته مصرف ان بلافاصله بعد از غذا در اقايان كه عمدتا اهن خون ان ها زياد است مشكلي ايجاد نمي كند.

محكم بستن كمربند:

بستن كمربند در حين صرف غذا و پس از ان باعث مي شود گردش خون با مشكل انجام شود البته اين هشدار شامل حال تمام افراد نمي شود ما به برخي مراجعان خود توصيه مي كنيم قبل از غذا براي كم خوري كمربند خود را محكم كنند

استحمام:

تحقيقات نشان داده است رفتن  به حمام با معده پر باعث ايجاد استرس و اختلالاتي در خون رساني به قلب و مغز مي شود

منبع روزنامه سلامت دوشنبه 25 شهريور 1387


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir