جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
نکته های آموزشی و درمانی
پیامبر اکرم(ص)
امام علی(ع)
امام باقر (ع)
امام صادق(ع)
امام رضا(ع)
ابراهیم الخلیل(ع)
مادران شيرده
كاهش كلسترول
مقابله با سرطان
جوان بمانيد
عسل جانشين شكر
مهار كردن گر گرفتگي
تقويت قدرت بينايي
كاهش التهاب هاي خطرناك
افزايش دريافت انتي اكسيدان
كاهش درجه يخچال
حفظ هوشياري
افتاب زدگي
موهايي پر پشت
استخوان سازي نرم
نكاتي بعد از خوردن غذا
كم كردن وزن
سلامتی بیشتر
سوزاندن كالري
لاغر شوید
کم موها بخوانند
ورزش در هوای آلوده
آب و رژیم درمانی
اتفاقات عجیب و غریب بدن
تقويت مغز
توصیه به بیماران دیابتی
عامل پوکی استخوان
کمردرد
تغذیه فرزندان
درمان پوکی استخوان
گرما زدگی
دشمن لک وپیس
كم خوني
فشارخون بالا
کنترل وزن بدن
حفظ قدرت حافظه
آرامش مغز
میوه ی ضد بیماری
کودکان بدخلق
آیا می دانید؟
استفاده هوشمندانه از نمک
درمان سرماخوردگی
ماه رمضان و تغذيه صحيح
قلب و عروق
مشکلات پوستی
دیابت و استرس
طب الائمه
شفافیتی از جنس طبیعت
بیماران انسداد ريوي
عوامل ايجاد هموروئيد

 


مروري بر افتاب زدگي و چگونگي پيشگيري از ان

تابستان اگرچه فصل ارامش خيال اكثريت مردم دنياست اكثريتي كه مي توانند بدون واهمه و ازار از سرما و پتوي اسمان برپشت خواب راحتي داشته باشند اما اگر از تابش پرتوهاي خورشيد خود را در امان نگاه نداريم اين انرژي و روشنايي عالم تاب مي تواند سخت ما را گرفتار كند و عذابمان دهد در همين مورد لابد شما هم واژه افتاب سوختگي به گوشتان خورده است حال چه مقدار ان را جدي گرفته ايد و چگونه در شرايط گوناگون مراقب خود و فرزندانتان هستيد تا تابستان را به سلامت پشت سر بگذاريد و از نعمت ها و بركت هايش سود ببريد موضوعي است كه در نشست و گپ و گفتي علمي با دكتر سعيد اسكندري پزشك و محقق طب سنتي ايراني بررسي مي كنيم تا با اسان ترين روش ممكن تابستاني سالم و با نشاط داشته باشيم .

به گفته اين پزشك پژوهشگر طب سنتي ايراني اشعه افتاب همچنان كه بر زندگي ما تاثير مثبت و سازنده بسياري دارد اما به دليل داشتن ظيف مرئي واشعه نامرئي ماوراي بنفش و مادون قرمز

ميتواند اسيب هايي هم به همراه داشته باشد كه افتاب سوختگي از ان جمله است.

افتاب سوختگي ميتواند به سادگي پوست ما را تحت تاثير فرار دهد و به ان صدمه وارد كند صدمه اي كه مي تواند حتي موجب سرطان پوست شود.

وي در ادامه مي گويد اكثر مردم تا 18 سالگي قرار گرفتن در معرض تابش هاي خورشيد را تجربه مي كنند نتيجه اين ميشود كه وقتي به ميزان زياد و بيش از حد متعارف در معرض نور مستقيم خورشيد قرار مي گيريم پوست برنزه مي شود اين برنزه شدن در واقع واكنش محافظتي براي جلوگيري از صدمه بيشتر به پوست است و بد نيست  بدانيم كه اين واكنش پوست را از خطر سرطان محافظت مي كند چرا كه پروسه سرطان پوست به كندي رخ مي دهد اما در صورتي كه سابقه سرطان پوست در خانواده اي وجود داشته باشد افراد ان خانواده بيشتر در معرض ابتلا هستند همچنين افرادي كه پوست مرطوب دارند امكان دارد به اين عارضه دچار شوند.

به گفته دكتر اسكندري در حال حاضر ميزان پرتو ماوراء بنفش در مقايسه با گذشته بيشتر است و همان طور كه اطلاع داريد علت ان كاهش ضخامت لايه ازون در جو زمين است.

دانستن اين موضوع نيز لازم است گه هر چه ضخامت لايه ازون كمتر شود ميزان رسيدن پرتوهاي زيان بخش خورشيد به زمين بيشتر خواهد شد.

در مورد اين موضوع كه چگونه مي توان از افتاب سوختگي و خطر سرطان پوست پيشگيري كرد پاسخ اين است كه ابتدا بايد دانست كه افتاب سوختگي شديد مي تواند خطر سرطان پوست را به ميزان پنجاه درصد افزايش دهد و البته اثر اشعه ماوراء بنفشروي پوست بستگي به شدت پرتو و طول مدت تابش ان دارد كه رعايت اين موارد مي تواند كمكي باشد براي درامان ماندن ادمي.

از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشيد به ويژه در اواسط روز يعني بين ساعت هاي 10 صبح تا 3 بعد از ظهر پيشگيري شود استفاده از كرم ضد افتاب حداقل با قدرت ((SPF پانزده در بشتر قسمت هاي بدن كه در معرض تابش نور خورشيد است ضروري مي باشد البته توجه داشته باشيم كه براي كودكان زير شش ماه نبايد از كرم هاي ضد افتاب استفاده كرد.

كرم هاي ضد افتاب را بايد هر دو ساعت يكبار مورد استفاده قرار داد بهتر است در تابستان در روزهاي ابري نيز از كرم ها استفاده شود.

بهتر است در طول روز از لباس هايي استفاده كنيم كه تمامي سطح بدن رابپوشاند همچنين از رنگ هاي خنثي در پوشش استفاده كنيم (مانند رنگ خرمايي) پوشيدن رنگ هاي روشن در روزهاي تابستان توصيه نمي شود چرا كه افتاب را روي پوست صورت منعكس مي كند.

برخي داروها مثل تتراسايكلين ها آموكسي سيلين و قرص ضد بارداري در روز هاي گرم و افتابي تابستان مي تواند افتاب سوختگي را شدت بخشد پس بهتر است تا حد امكان استفاده نشود .

به گفته اين پزشك طب سنتي ايراني مي توان با استفاده از روغن نعنا روغن شتر مرغ و ژل آلوئوورا نيز خود را محاظت كرد تا گرفتار افتاب سوختگي نشويم اين روعن هاي دارويي را دو تا سه بار در روز بايد به صورت موشغي استفاده كرد كه بهترين راه پيشگيري از افتاب سوختگي و پي امدهاي ان است.

منبع مجله زائر شماره 5 مرداد 90  


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir