جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

جوانمرد عرب

دستور خداوند است كه اگر كافري، از پيامبر تقاضاي پناهندگي كند، پيامبر وظيفه دارد او را پناه دهد، تا آن كافر، سخن خدا را بشنود و پس از آن اگر خواست به محل خويش بازگردد، او را بايد تحت الحفظ به منزلش برسانند.

رسم جوانمردي است كه اگر حتي دشمن به كسي پناه آورد، بايد او را پناه داد و از او حمايت كد، زيرا خداوند رادمردي و جوانمردي را دوست دارد. از اين رو خداوند به پيامبر فرمان داد: كافران هر چند در هنگامه جنگ، اگر پناه آوردند، پناهشان دهد و پذيرايشان باشد. ( ص31)

مرحوم علامه مجلسي در جلد چهل و دوم از كتاب شريف و گرانمايه بحارالأنوار، در باب معجزاتي كه در كنار ضريح مقدس حضرت اميرالمؤمنين(ع) رخ داده است، اين گونه نقل مي كند:

در سال 575 هجري قمري سرداري به نام امير مجاهدالدين سُنقر دستور داده بود كوفه و نجف را محاصره كنند. ميان او و قبيله ((بني خفاجة)) درگيري و اختلافاتي بوجود آمده بود و در دروازه­هاي كوفه و نجف نگهباناني گمارده بود تا از مردان قبيله دشمن كسي به شهر نيايد.

روزي دو سوار از قبيله ((بني خفاجة)) به قصد ورود به نجف اشرف حركت كردند؛ و يكي از آنا با گذر از تيررس محافظان، وارد منطقه حفاظت شده شد. سردار سُنقر از كمين­گاه خارج شد و به سوي باروي قلعه شهر آمد. در آن حال يكي از سواران عرب كه بيرون بارو بود با ديدن سنقر فرياد كشيد و به سوار ديگر هشدار داد كه بگريزد، و خود، در همان حال به تاخت از محل حادثه گريخت. اما سربازان سردار سنقر، راه را بر ديگري بستند و او را محاصره كردند و سوار عرب ناگزير به سوي حرم مطهر اميرالمؤمنين(ع) پناه آورد و در مقابل يكي از درهاي ورودي از اسب به زير جست و داخل حرم شد. سنقر و سربازانش به طرف حرم هجوم آوردند و سنقر به سربازانش دستور داد تا مرد عرب را دستگير كرده، به حضورش بياورند.

مرد عرب ضريح مقدس را در دست مي­فشارد و سربازان مي­كوشيدند به زور او را از ضريح جدا كنند. در آن حال مرد عرب فرياد مي­زد و خطاب به اميرالمؤمنين(ع) عرض مي­كرد: (ص32)

يا ابالحسن من عربم و تو هم عرب هستي. و رسم عرب آن است كه اگر كسي بر او پناهنده شود و دخيل او گردد، او را مي­پذيرد و پناهش مي­دهد. و اينك من دخيل توام. به تو پناه آورده­ام. تو خود حامي و حافظ من باش. آري اين رسم عرب است كه اگر كسي دخيل شود و پناه آورد حتي اگر قاتل پسر و يا كشنده­ي پدرش هم باشد، او را در پناه و حمايت خويش مي­گيرد و تا پاي جان، از او دفاع مي­كند. مرد عرب كه اين را مي­دانست، با اطمينان عجيبي خود را دخيل حضرت اميرالمؤمنين(ع) قرار داد.

سربازان سردار او را بزور از ضريح جدا كردند و كشان كشان با خود بردند. در همان حال مرد عرب فرياد مي­زد و مي­گفت: يا اباالحسن، فراموش مكن كه من با تو پيمان بستم. مبادا پيمان شكني كني! سربازان او را به حضور سردار سنقر بردند و سردار دستور داد تا او را گردن بزنند. اما مرد عرب از او مهلتي خواست تا در برابر دريافت دويست دينار طلا و اسبي راهوار و اصيل، از جان او درگذرد. سردار پذيرفت و قرار شد كسي از جانب مرد عرب به قبيله او برود و هر چه سريعتر فديه را از كسان او بستاند و بياورد و او را آزاد كند.(ص33)

راوي اين حكايت كه در آن زمان پدرش خادم حرم شريف علوي بود مي­گويد: نيمه­هاي شب شنيدم كه درِ حرم را بشدت مي­كوبند. من و پدرم سراسيمه از جا برخاستيم و شتابان و هراسان در را گشوديم و با تعجب در مقابل خود فرستاده­ي سردار سنقر را ديديم. مرد عرب نيز كه تا ساعتي پيش اسير بود با لباسهاي فاخر و چهره­اي خوشحال و خشنود در كنار فرستاده­ي سنقر ايستاده بود. غلامي نيز با آنان همراه بود كه بقچه­اي نسبتاً بزرگ بر سر نهاده بود. داخل حرم شدند و با احترام و ادب رو به ضريح ايستادند. فرستاده سردار با تعظيم و تواضع بسيار عرض كرد: يا اميرالمؤمنين! بنده و برده شما سنقر، به شما سلام مي­رساند و از خدا و نيز از شما به خاطر خطايي كه كرده پوزش مي­طلبد و درخواست مي­كند تا توبه او را بپذيريد. شرم حضور مانع از آمدنش به محضر شما شد و مرا مأمور كرد تا اين مرد عرب را كه دخيل شما گشته بود به حضور بياورم. و اين هم كفّاره گناهي كه مرتكب شده است.

آنگاه فرستاده­ي سردار به غلام دستور داد بقچه­اي را كه همراه داشت تسليم پدرم- خادم حرم- كند. پدرم كه با تعجب و حيرت به اين صحنه مي­نگريست از او پرسيد كه چه باعث شده كه اين موقع شب و بدين­گونه، به حرم بيايد و اينطور عاجزانه تقاضاي بخشش كند.(ص34)

فرستاده سردار توضيح داد كه: امشب هنگامي كه سردار سنقر به بستر رفت، هنوز چند ساعتي نگذشته بود كه وحشت زده از خواب پريد؛ در حالي­كه از شدت ترس و هراس لرزه بر اندامش افتاده بود بي­درنگ مرا خواست و گفت: در خواب حضرت علي بن ابيطالب را ديديم كه با چهره­اي غضبناك در حالي كه شمشيري آخته بدست دارد، به سوي من مي­آيد و مي­فرمايد: به خدا سوگند اگر دخيل مرا، هم اكنون آزاد نكني سر از بدنت جدا خواهم كرد.

بدين سبب سردار سنقر به من دستور داد فوراً مرد عرب را از زندان آزاد كنم و او را لباس فاخر بپوشانم و با اين هدايا، به حضور حضرت علي بياورم و از آن بزرگوار پوزش بخواهم و عرض كنم كه سردار تقاضاي بخشش دارد. از سوي ديگر، فرستاده مرد عرب كه به قبيله او رفته بود تا فديه بياورد، همان شب در خواب ديد كه حضرت علي به او فرمود: فوراً بازگرد و دخيل ما را از سردار تحويل بگير.


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir