جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

نماز جماعت = مديريت زمان

شعار ما :

1)    پر سود ترين تجارت

2)    مطمئن ترين خريدار

3)    بالاترين وپايدارترين سود

4)    در كم ترين زمان

5)    در بهترين فضا

6)    و با حداقل امكانات و هزينه

 

سؤالهاي پيشنهادي

آيا مي خواهيد با برگزاري نماز جماعت، زمان را بهتر مديريت كنيد؟

آيا مي دانيد نماز جماعت رشته دوستي ما را با حضرت حق مستحكم تر خواهد كرد؟

آيا مي خواهيد در كمترين زمان از ثوابهاي غير قابل شمارش بهره مند گرديد؟

آيا مي خواهيد بيشتر با آثار و بركات نماز جماعت آشنا شويد؟

نكته اول

پيامبر اكرم (ص) فرمود : جبرئيل نزد من آمد و گفت : اي محمد (ص) خداوند بر تو سلام رسانيده و برايت هديه اي فرستاده كه براي هيچ پيامبري نفرستاده است. رسول خدا(ص) سؤال كرد : آن هديه چيست؟ جبرئيل عرض كرد : نمازهاي پنج گانه را به جماعت گزاردن. حضرت پرسيد : ثواب آن چيست؟ جبرئيل گفت : هرگاه در نماز جماعت دو نفر باشند، خداوند در نامه اعمالشان در مقابل هر يك ركعت، ثواب صد و پنجاه نماز ثبت مي فرمايد و اگر سه نفر باشند، براي هر ركعت، ثواب دويست و پنجاه نماز و اگر چهار نفر باشند براي هر ركعت ثواب هزار و دويست نماز مي نويسد ... تا ده نفر و چون تعداد نمازگزاران بيش از ده نفر باشد، اگر تمام  درياها مركّب و درختها قلم و جنّ و انس و ملائكه نويسنده شوند، نمي توانند ثواب يك ركعت آن را بنويسند.

(نكته 341 ص 111)

عجب تجارت موفقي ! ... كمترين زمان ، با سود غيرقابل شمارش و اين مطلوب امت پيامبر(ص) است.

نكته دوم

يكي از فضيلت هاي نماز جماعت اين است كه هر انساني يك صفت يا بيشتر، از اوصاف خوبي و كمالات انساني را دارد. به فرض اگر يك انسان، كامل باشد تا چه اندازه واسطه نزول بركات خواهد بود؟ انسانها در نماز جماعت گويي يك انسان كامل و يا ؟ او را تشكيل ميدهند كه آن نماز واسطه نزول بركات خواهد شد.

(نكته 443 ص142)

نكته سوم

جبرئيل امين به رسول خدا(ص) عرض كرد : اي محمد (ص) ! كسي كه نماز جماعت را دوست دارد، خداوند و تمامي فرشتگان او را دوست دارند.

بياييم با حضور در نماز جماعت محبوب خدا و فرشتگان شويم.

(نكته 481 ص153)     

نكته چهارم

پيامبر اكرم (ص) فرمودند : به خاطر انجام دادن هفت كار، جبرئيل آرزو داشت كاش از فرزندان آدم (ع) بود؛ يكي از آن كارها خواندن نماز با جماعت است.

 

* اي فرزند آدم! چيزي را داري كه بهترين فرشته مقرب خدا آن را آرزو مي كند.

* پس دل به متاع ناچيز دنيا مشغول مدار، از نماز جماعت اين گوهر ناشناخته و اين ثروت عظيم غفل مشو.

( نكته 488، ص 156)

نكته پنجم

ربيع بن خثيم با آن كه فلج شده بود از نماز جماعت دست برنمي داشت، هر روز دست او را مي گرفتند و او پاي بر زمين مي كشيد و خود را به نماز جماعت مي رساند. شخصي به او گفت : اگر در خانه نماز بخواني بهتر است وبر تو حرجي نيست. ربيع گفت : هر كس صداي حيّ علي الصّلوة را شنيد لازم است كه اجابت كند، گرچه در رفتن به زحمت بيفتد

(نكته 400)

نكته ششم

امام خميني (ره) حتي در روزي كه فرزند عزيزش آقا مصطفي خميني به شهادت رسيده بود و منزل ايشان [درنجف] پر از جمعيت بود كه براي عرض تسليت آمده بودند، هنگام ظهر به مسجد رفت و نماز جماعت را ترك نكرد.

( نكته 504 ، ص 159)

نكته هفتم( الگوي موفق )

حاكم اصم مي گويد : روزي نماز جماعت از من فوت شد و تنها يك نفر مرا تعزيت گفت، آن هم اسحاق بخاري ؛ و اگر فرزندم از دصت مي دفت بيش از ده هزار نفر به تسليت و تعزيت من مي آمدند زيرا مصيبت دين در نظر مردم از مصيبت دنيا سبك تر است.

(نكته 507 ، ص 60)

نكته هشتم( الگوي موفق )

روزي عبدالله بن مسعود در نماز جماعت رسول خدا(ص) حاضر شد اما به تكبير افتتاح نماز نرسيد و در عوض، يك بنده آزاد كرد و خدمت پيامبر(ص) مشرف شد و عرض كرد : آيا با آزاد كردن يك بنده به ثواب و فضيلت تكبيري كه از من فوت شده است رسيده ام؟ رسول خدا(ص) فرمود : خير، عرض كرد : اگر بنده ديگري آزاد كنم مي رسم؟ فرمود : اي پسر مسعود! اگر همه آنچه را كه در زمين است انفاق كني فضيلت آنچه را كه از دست داده اي درك نخواهي كرد

( نكته 521 ، ص 165)

نكته نهم( وسيله رسيدن به درجات بلند )

در وصيت هاي نبي اكرم ( ص) به اميرمؤمنان (ع)آمده است كه : سه چيز وسيله رسيدن به درجات (بلند است) :

الف ـ وضوي كامل در شدت سرما

ب ـ انتظار نماز پس از نماز ديگر

ج ـ رفتن به سوي نماز جماعت هنگام روز و شب

( نكته 522 ، ص 165)

نكته دهم

امام صادق (ع) فرمود : مردي به حضور پيامبر گرامي (ص) شرف ياب شد و عرض كرد : من مردي نابينا هستم،آن گاه كه صداي اذان را مي شنوم كسي را پيدا نمي كنم كه مرا راهنمايي كند و به مسجد بياورد تا با شما نماز جماعت بخوانم، چه كنم؟ رسول خدا(ص) فرمود : ريسماني را از خانه ات تا مسجد ببند و به كمك آن خود را به نماز جماعت برسان.

( نكته 5 52 ، ص 166)

نكته يازدهم( يك نماز با چهل سال ثواب )

رسول اكرم(ص) فرمود : نماز جماعت براي انسان بهتر است از چهل سال نماز در خانه . پرسيدند : نماز يك روز؟ فرمود : بلكه يك نماز.

[ مديريت زمان : حداقل زمان، بيشترين ثواب ]

( نكته 532 ، ص 169)

نكته دوازدهم( الگوي موفق )

روايت شده است كه مسلمانان گذشته اگر تكبيرة الاحرام نماز جماعت را درك نمي كردند و از يك ركعت نماز محروم مي شدند، به مدت سه روز ناراحت بودند و خود را تعزيت مي گفتند. و اگر از يك نماز جماعت باز مي ماندند تا يك هفته چنين بودند.

( نكته 556 ، ص 176 )

نكته سيزدهم

پيامبر اكرم (ص) فرمود : جبرئيل امين و هفتاد هزار فرشته ديگر نزد من آمدند و گفتند : اي محمد (ص)! اگر كسن يك سجده نمازش را همراه با امام جماعت بجاي آورد براي او بهتر است از عبادت يك سال. و اگر مؤمني يك ركعت نمازش را به جماعت بخواند بهتر است از اين كه صد بنده را در راه خدا آزاد كند.

( نكته 557 ، ص 177 )

نكته چهاردهم

امير مؤمنان (ع) فرمود : خداوند فرشتگاني خلق كرده است كه گروهي از آنان به صف ايستاده و(در حال قيامند) هيچ گاه پراكنده نمي شوند و بعضي در ركوعند و هرگز از اين حالت خارج نمي شوند و برخي در سجودند و هيچ گاه سر از سجود بر نمي دارند؛ و كساني كه نماز جماعت مي خوانند در حال قيام و ركوع و سجود شبيه اين فرشتگانند و اگر كساني بخواهند از ثواب فرشتگان بهره اي داشته باشند، نماز جماعت را ترك نكنند.

(‌ نكته 562 ، ص 178 )

نكته پانزدهم

شيخ الرّئيس ابوعلي سينا در نامه اي كه براي ابوسعيد ابي الخير نوشت پرسيد : چه لزومي دارد كه مردم در مسجد اجتماع كنند و نماز را به جماعت برگزار نمايند، با اين كه خداوند از رگ گردن به انسان نزديك تر است، هر جا كه باشي اگر رابطه ات را با خدا برقرار كني نتيجه خواهي گرفت؟ ابو سعيد پسخ نامه بوعلي سينا را نوشت و در آن چنين مثال زد :

اگرچندين چراغ در يك جا روشن باشد و يكي از آنها خاموش شد، چراغ هاي ديگر روشن است و آن مكان تاريك نيست. ولي اگر هر يك از چراغ ها در يك اتاق دربسته روشن باشد همين كه يكي از آنها خاموش شود آن اتاق در تاريكي فرو مي رود. انسانها نيز همين گونه اند. بعضي از آنان گنه كارند و اگر در خانه به تنهايي نماز بخوانند، مانند همان چراغ و لامپ خاموشند كه نوري ندارد و نماز اين دسته نيز تأثير و فايده كمي دارد، بنابراين شايد از رحمت و بركات نور الهي نيز محروم بمانند، ولي اگرهمين دسته در مسجد باشند و نماز را به جماعت برگزار كنند، شايد خداوند به خاطر حضور افرادي پاك و شايسته كه همچون چراغ هاي فروزان وسيله نزول رحمت پروردگارند آن دسته را نيز مشمول فيوضات و بركات خود قرار دهد.

( نكته 573 ، ص 181 )

نكته شانزدهم

يكي از دلايل برپايي نماز(جماعت) هم اين است كه نماز گزاران از حال بيچارگان با خبر شوند و از آنان دستگيري كنند.

( نكته 602 ، ص193 )

نكته هفدهم

يكي از مسلمين باشتاب به سوي مسجد پيامبر(ص) آمد تا در نماز جماعت آن حضرت شركت كند. وقتي كه به در مسجد رسيد، ديد كه مردم از مسجد بيرون مي آيند، از يكي پرسيد : چرا از مسجد بيرون مي آييد؟ او گفت : نماز جماعت تمام شد، به كجا مي روي؟

آن مردِ عقب مانده [از نماز]، از اعماق قلب، آهي كشيد و افسوس خورد كه چرا موفّق به درك جماعت نشده است.مردي از مسلمين به او گفت :تو آن آه سوزان را به من ببخش و من نماز جماعتم را به تو مي بخشم.جا مانده از نماز گفت :بسيار خوب، من آهِ خودم را به تو دادم و تو نمازت را به من بده.اين را گفت و به مسجد رفت.همان شت در عالم خواب ديد كه هاتفي به او گفت : خوشا به حالتِ روحاني تو، كه آه سوزان و آب حيات و شفا يافتي و سپس در مقابل نماز شخص ديگر، نماز همه آنها كه در مسجد بودند قبول درگاه خدا شد.

( نكته 626 ، ص 201 )  

نكته هيجدهم

رسول اكرم(ص) فرمود :‌ هر گاه صداي اذان براي اقامه نماز بلند شد، اول كسي باشيد كه [از خانه] خارج مي شويد [و به سوي نماز جماعت مي رويد].

(‌ نكته 628 ،‌ ص 201)

نكته نوزدهم

لقمان حكيم به فرزندش فرمود : [پسرم]! نماز را به جماعت بخوان، گر چه روي نيزه باشد.

( نكته 631 ، ص 202 )

نكته بيستم

رسول اكرم(ص) فرمود :‌ خداوند و فرشتگان درود مي فرستند بر كساني كه در صف اول نماز جماعت حاضر شوند

( نكته 642 ، ص 205 )

نكته بيست و يكم

در كتاب بدون دخترم هرگز كه به وسيله دشمنان انقلاب اسلامي نوشته شده و بعدا به صورت فيلم درآمده است، دو موضوع، بيشتر مورد تهاجم داقع مي شود :يكي نقش زن و ارزشي كه زن در جمهوري اسلامي دارد و ديگر؛ نقش نماز، چه نماز جماعت و چه نماز جمعه.

( نكته 636 ، ص 204 )

نكته بيست و دوم

رسول اكرم(ص) فرمود :خداي متعال وعده داه است كه سه نفر را بدون حساب وارا بهشت كند و هر يك از آنان هشتاد هزار نفر را شفاعت مي كند : مؤذن، امام [جماعت] و مردي كه وضو مي گيرد و به مسجد مي رود و نمازش را به جماعت مي خواند.

( نكته 654 ، ص 209 )

 

752) محبوب ترين جاي شهرها نزد خداوند مسجدهاست و منفورترين جاي شهرها نزد او بازارهاست.

695) مساجد، بازاري از بازارهاي آخرت است كه كالا ي آن مغفرت و ارمغان آن بهشت است.

نكته بيست و سوم

برخي از مردم از رسول اكرم (ص) درخواست كردند : ما را به كاري راهنمايي فرما كه با انجام دادن آن وارد بهشت شويم به حضرت فرمود : اذان بگوييد و اگر نتوانستيد امام جماعت شويد. پرسيدند اگر اين را هم نتوانستيم چه كنيم؟ فرمود : در صف اول نماز جماعت حاضر شويد [كه وارد بهشت خواهيد شد]

( نكته 669 ، ص 214 )

  نكته بيست و چهارم

در نماز و عبادت آن چه به صورت جمعي است [انبوه نمازگزاران در نماز جماعت] ثواب بيشتر و امكان قبولي افزون تر است.

( نكته 690 ، ص 220 )

 نكته بيست و پنجم

در نماز جماعت، خوب است افراد عادل و متقي در صف اول بايستند كه اگر براي پيش نماز مسأله اي پيش آمد، يكي از آنان، نماز جماعت را به آخر برساند.

( نكته 695 ، ص 220 )

نكته بيست وششم

رسول اكرم(ص) فرمود : آن قدر جبرئيل مرا درباره نماز جماعت سفارش كرد كه گمان كردم نماز بدون جماعت صحيح و قبول نخواهد بود.

( نكته 693 ، ص 221 )

 نكته بيست و هفتم

رسول اكرم(ص) فرمود : برتري صف اول نماز جماعت بر صف دوم، مانند برتري من بر امتم مي باشد.

( نكته 767 ، ص 240 )

نكته بيست و هشتم

پيامبر اكرم فرمود : به يهود و نصاري سلام كنيد، اما به يهود امت من سلام نكنيد. پرسيدند : اي رسول خدا(ص) ! يهود امت شما كيست؟ فرمود : آنها كه صداي اذان و اقامه را مي شنوند ولي در نماز جماعت حاضر نمي شوند.

( نكته 788 ، ص 246 )

 نكته بيست و نهم

پيامبر اكرم(ص) چون با خبر شد تعدادي از مسلمين در نماز جماعت صبح حضور ندارند فرمود : اگر آنها از ثواب زياد نماز جماعت صبح و عشاء خبر داشتند، مانند راه رفتن كودكان شيرخوار[هم كه شده به مسجد مي آمدند و] خود را به نماز جماعت مي رساندند.

( نكته 790 ، ص 246 )

نكته سي ام

رسول اكرم(ص) فرمود : صفهاي[نماز جماعت]امت من همچون صفهاي ملائكه درآسمان است و هر ركعت نماز جماعت نزد خداوند محبوب تر است از عبادت چهل سال.

( نكته 797 ، ص 249 )

  نكته سي و يكم

رسول اكرم(ص) فرمود : كسي كه مواظب باشد كه هر كجا هست نمازش را به جماعت بخواند، [در قيامت] همچون برق زودگذر به همراه گروهي از سبقت گيرندگان، از پل صراط عبور كند، با چهره اي كه از ماه شب چهاردهم تابناك تر است.

( نكته 800 )

كتاب هزار و يك نكته درباره نماز 


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir