جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
کارگاههای آموزشی
محکومیت هتک حرمت قرآن توسط موسسه و مهمانان 8 گردهم
اتمام كار هشتمين كارگاه آموزشي اسيب شناسي مهدويت
جمع بندي كارگاه آموزشي مهدويت در مشهد
دهمين همايش كرج
دعوت از مدیریت موسسه در برنامه کاشانه مهر در شبکه
برگزاری کارگاه آموزشی آسیب شناسی مهدویت و خانواده
نهمین کارگاه آموزشی آسیب شناسی مهدویت
نسیم صبحگاه ظهور خلاصه کارگاهها
برگزاری گارگاه آموزشی مهدویت بمناسبت تولد امام رضا
یازدهمین کارگاه آموزشی با عنوان حج و مهدویت در باب
برگزاری دوازدهمین هم اندیشی کشوری آسیب شناسی مهدوی
کارگاه آموزشی حضرت زهرا(س) و مهدویت

 


نتيجه جمع بندي كارگاه آموزشي به مناسبت ميلاد امام سجاد(ع) با عنوان " امام سجاد و مهدويت"

مؤسسه آموزشي فاطمة الزهرا (س) مشهد مقدس

1389/04/26

قال الله تبارك و تعالي و يحق الله الحق بكلماته يونس/86

اين آيه مربوط به ظهور است. خداوند برنامه­ها را مشخص كرده و در اين راستا انبيا و اوليا را فرستاده كه مي­توان گذشته، حال و آينده را مي­توان بررسي كرد. در محور اين  اگر بخواهيم صحيفه سجاديه را جمع بندي كنيم مطلب زياد است. اما با فرصت اندكي كه در ا ين كارگاه آموزشي داريم مي­خواهيم صحيفه سجاديه را با توجه به گذشته حال و آينده و فراتر از زمان­ها و مكان­ها بايد بررسي نماييم. و اين نكته كه چگونه امام سجاد با قلمشان با جنايتكاران زمانهاي مختلف جنگ كردند، جاي بحث دارد.  امام (ع) درقالب دعا حكيمانه به شيعيان راهكارهاي وسيعي را در مسير ظهور ارائه مي­دهند. با يك نگاه صحيفه سجاديه را مخلوطي از قرآن، نهج البلاغه و مصحف حضرت زهرا و الهام گرفته از هدف عاشورا مي­بينيم. تعداد زيادي از قال الباقر (ع) توضيحاتي از صحيفه سجاديه است.

و  تنها كتابي كه به صورت مستقيم از معصوم (ع) به دست ما رسيده است. دو موقعيتي كه بعد از امام سجاد براي امام باقر (ع) و امام صادق (ع) وجود داشت براي امام كاظم (ع) آن موقعيت وجود نداشت. درخت طيبه­اي كه از شجره نور نبوي و فاطمي و مصحف حضرت زهرا (س) آب خورده است. عصاره چندين موضوع بسيار مهم و نوراني صحيفه سجاديه است. در كارگاه­هاي آموزشي گذشته سؤالاتي با عنوان  اثبات ظهور امام، حضور امام و سيماي امام از قرآن مطرح شده است كه  هنوز پاسخ قطعي به آن داده نشده است. 

سوره قدر به عنوان اثبات حضور امام، آيه بحق الله الحق بكلماته اثبات ظهور امام و در مورد اثبات سيماي امام با آيه محمد رسول الله اشدا علي الكفار و رحماء بينهم جاي بحث دارد.

آياتي هم دررابطه با راهكارهاي به سوي ظهور مطرح است. با يك نگاه آيين نامه و اساس نامه به سوي ظهور در صحيفه سجاديه به نوعي مطرح است. چه راهكارهايي را خداوند براي ما توسط امام سجاد (ع) باز كرده است و كساني كه زحمت كشيدند و سوختند و ساختند تا اين صحيفه سجاديه به دست ما رسيده است. امروز سه آيه به عنوان سه سرنخ آورده شده است كه مي­تواند مورد بررسي بيشتري قرار گيرد. و همچنين امام حسن عسكري (ع) با دعايي كه در روز تولد امام حسين آورده است، مطالب و راهكارهايي را براي آينده و ظهور ارائه داده­اند.

كليد برداشت از نهج البلاغه و صحيفه سجاديه آيه 2 سوره بقره (هدي للمتقين) مي­باشد. ميزان  تقوي را بايد با توجه به قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه بسنجيم. ممكن است براي مخلصين درهايي از حكمت باز شود كه درجاتي بالاتر از متقين هستند. اميد است با نور قرآن و اهل بيت (ع) و همچنين ايام خجسته شعبان و ميلاد حضرت سجاد (ع)  پرخاصيت در مسير ظهور گام برداريم.


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir