جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

تغافل(چشم پوشي بزرگوارانه)

حجت الاسلام علي اكبر مظاهري

از ابزارهاي كار ساز در مديريت (خانوادگي، اجتماعي، ...) «تغافل» است. تغافل؛ يعني چشم پوشي بزرگوارانه، غفلت ورزيدن آگاهانه، بردباري خردمندانه، صبوري بزرگ منشانه، شكيبايي سينه فراخانه؛ دانستن و خويشتن را به ندانستن زدن، به روي خود نياوردن، عيب يا خطاي ديگري را به رخ او نكشاندن، دانسته­ي خويش را ندانسته انگاشتن...

تغافل خصلتي است از خصال خجسته و خوب، از اخلاق فرخنده و نيز كرداري است كريمانه. اين سخن امير كريمان علي(ع) را بنگريم:

«شريف­ترين اخلاق انسان بزرگوار، اين است كه درباره آنچه مي­داند تغافل ورزد و چنان وانمود كند كه گويي نمي­داند»

(غررالحكم، ج2: حكمت3256)

آري پاره­اي از دانسته­ها را نادانسته انگاشتن و بر كثيري از امور چشم پوشيدن و بر برخي مسائل با چشم خطا­پوش نگريستن، حقا كه خصلتي خجسته است و تغافل ورزان، حقاً كه بزرگوارند.

خصلت مقابل تغافل، ريزبيني و نيزنگري و تنگ­چشمي و نابزرگواري در تعامل با ديگران است،؛ متّه به خشخاش نهادن؛ نماياندن دانسته­هاي خود از نقايص و كوتاه كاري ديگران، به رخ كشاندن عيوب مردمان، كم­ظرفيتي ناشكيبانه، چشم ناپوشي حقيرانه...

راستي كه اين خصلت چه ناخجسته است و به رخ كشان، چه نابزرگوارند!

خطاها و عيب­ها و كاستي­هاي ديگران را به دقت ديدن و آن­ها را سخت كاويدن و بر بدي­ها چشم نپوشيدن و پرده­هاي افتاده را بالازدن و نهاني­ها را نماياندن و پنهاني­ها را بر آفتاب افشا افكندن، آدميان را به ستوه مي­آورد و كلافه شان مي­كند و بي­پروايشان مي­نمايد. از اين روست كه در رويارويي با خطاهاي مردمان ، بايد تغافل ورزيد تا تعامل، ممكن شود.

همگان كم و بيش، عيب­ها و خطاها و كاستي­ها و ناراستي­هايي دارند. آدميان اگر بر اين ناموزوني­هاي يكديگر چشم تيز بدوزند و كردارهاي همديگر را به ديده­ي ذره­بيني بنگرند، كار بر همگان سخت خواهد شد. در زندگي اجتماعي، بر نقطه­هاي ريز، چشم تيز كردن و در تعامل با ديگران، ملامت را پيشه نمودن، آتش لجاجت را برمي­افروزد. اين سخن امير فرزانگان علي(ع) را كه از جنبه­ي روانشناسي اخلاقي و تربيتي، ارزشي ويژه دارد، بنگريم:

افراط در ملامت، آتش لجاجت را بر مي­افروزد.

(بحار الانوار ،ج232: 77)

از اين روست كه براي پيشگيري از كلافگي و لجاجت با ديگران، بايد تغافل ورزيد و بر بسياري از امور، پرده­ي «ستّاري­ات» و بزرگواري پوشانيد، تا كارها گره نخورد و قافيه­ها تنگ نشود و جان­ها به لب نيايد و انفجار رخ ندهد و ويراني به بار نيايد.

تغافل در قلمرو خانواده

اگر چه تغافل در همه عرصه­هاي مديريتي به كار مي­آيد؛ اما در قلمرو مديريت خانوادگي كاراتر و براي سامان بخشي نيكوي روابط همسران، اثر گذارتر است ؛ زيرا روابط ايشان ويژه و بسيار است و بيش­تر اوقات با هم در اكثر امور زندگي نيازمند يكديگرند و از بيش­تر كارها و اوصاف و اخلاق و عيب­هاي همديگر آگاهند. همسران در زندگي مشترك واقعاً اشتراك دارند؛ اشتراكي فراگير، گسترده و درهم آميخته.

در اين روابط تنگاتنگ، «تغافل» حكم پنجره را دارد و نقش هوارسان و نورافشان را ايفا مي­كند. اگر اين پنجره نباشد، تاريكي و خفگي پديد مي­آيد و زندگي سالم و طولاني، در فضاي تاريك و خفه، ناممكن.

زن و شوهر بايد بر بسياري از دانسته­ها و آگاهي­هاي خويش بر احوال و رفتار و گفتار يكديگر چشم بپوشند و كثيري از ديده­ها و شنيده­ها و دانسته­هاي خود را ناديده و ناشنيده و نادانسته انگارند تا بتوانند زندگي­اي بي­تنش و صلح­آميز و مهربانانه داشته باشند. اين كار، كار عاقلان است. همسراني كه به ديده­ي تيزنگر به همه چيز همسرشان مي­نگرند و دايم در پي آنند كه از وي «چيزي بگيرند» و به او«گير دهند»، آدمياني ناعاقل­اند و همسرشان را به ستوه مي­آورند و زندگي­شان را فلج مي­كنند. اينان اگر زود به خود نيايند و چاره­اي نينديشند و به اصلاح خويش همّت نگمارند، به تنگناهاي دشواري گرفتار مي­آيند. اين سخن ارجمند امير مومنان علي(ع) را بنگريم:

آن كس كه تغافل نورزد و بر كثيري از امور چشم نپوشد، زندگي­اش ناگوار مي­شود.

مجادله و تغافل

تغافل، هم در پيشگيري از فروزش شعله­هاي آتش مجادله مؤثر است و هم آبي است بر آن آتش هولناك، اگر افروخته شده باشد. بسياري از مجادله­ها ريشه در باريك­بيني وسواس­گونه و حساسيت افراطي و گيردادن­هاي بهانه جويانه دارد. تغافل، نقطه مقابل اين اوصاف و رفتار­هاست. هر يك از زن و مرد، تقريباً به يك اندازه، اموري دارند كه لازم است پوشيده بماند، بر مناره كشانده نشود، بر آن­ها چشم پوشيده شود، ناديده انگاشته گردد و به رخ كشانده نشود. يادمان باشد كه ما (هر دو همسر) آدميانيم، نه خدايان؛ و آدميان غير معصوميم، نه معصومان. اگر قلبمان بر اين واقعيت­ها ايمان آورد، چشم و گوش بستن بر بسياري از اوصاف و رفتار­هاي همسرمان چندان دشوار نيست.

چشم پوشيدن بر چشم پوشيدني­ها، همسر را در دل و ديده­ي همسرش بزرگ مي­نماياند. چشم­ پوشي بزرگوارانه، خصلت بزرگمنشان است و همسر اين بزرگواري را با تمام وجود و از ژرفاي جان احساس مي­كند و از سويداي دل بر همسرش آفرين مي­گويد.

همسر، آن­گاه كه همسرش را چنان كريم و بزرگ جان مي­بيند، وي را انساني خردمند مي­شمارد و محبتش را به دل مي­گيرد و با او تعاملي عاقلانه و عاشقانه مي­كند و برايش حريمي كريمانه مي­گيرد. خردورزي، شكيبايي و بزرگواري، جان­مايه­هاي گران­سنگي براي زندگي سعيدانه­اند و همسران را در جان يكديگر بزرگ مي­نشانند و بسياري از دشواري­ها و ناگواري­ها را از عرصه زندگي مشترك بيرون مي­رانند. اين سخن امام خردمندان، علي(ع) را بنگريم:

«همانا كه نيمي از وجود انسان خردمند، تحمّل و شكيبايي است و نيمه­ي ديگرش تغافل و چشم پوشي بزرگوارانه است.»

(ميزان الحكمه: حكمت14915)

بزرگ جانان، بر تغافل، توانمندند و كوچك جانان، ناشكيبايند. تغافل، نيازمند فراخي سينه و گستردگي روح و خصلت صبوري است؛ و اين اوصاف خجسته، با مجاهدت روحي و بصيرت علمي و تقواپيشگي حاصل مي­شوند. بياييد براي سعادت خويش مجاهدت كنيم و براي رستگاري خود و همسر و خاندانمان­، بصيرت جوييم و براي وصول به حيات طيّبه، پارسايي ورزيم.

منبع: ماهنامه بين المللي فرهنگي،اجتماعي و اعتقادي زائر/سال هجدهم/مردادماه 1390/ شماره 200/ ص39 و 43


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir