جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

هشدار امام(ره)

قلم شيطان

((... به همه آقايان مي گويم با هم جنگ نكنيد .روزنامه ها را پر نكنيد از بد گويي از هم ... انقاد غير انتقامجويي است.

انتقاد انتقاد صحيح بايد باشد . هر كس ا ز هر كس مي تواند انتقاد صحيح بكند اما اگر قلم دستش گرفت انتقاد كند براي انتقامجويي اين همان قلم شيطان است....))

  امام خمینی (ره): تنها هنری مورد قبول قران است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی (ص) اسلام ائمه هدی (ع) باشد....

منبع :ویژه نامه هنر موعود ص 3

 

مقام معظم رهبری

 *هتک حرمت و رفتارهای غیر اخلاقی و توهین آمیز خلاف شرع است.

 شعر و هنر زیباترین قلب برای همه ی پیام های نوین و مایه ی گسترش و نفوذ این پیام ها تا همه جای خطه ی وسیع دلها و جانهای انسانی است.

منبع ویژه نامه هنر موعودص 3

  علامه حسن زاده : انسان بیدار پاسبان حرم دل است

ایت ا.. حسن حسن زاده املی یکی از علمداران عرصه علم و دین هستند که در بیشتر محافل با عنوان علامه حسن زاده شناخته شده اند ایشان در علومی چون ریاضی و هندسه تخصص دارند و در همان حال طالبان علم و عرفان نیز از حضور در محضر ایشان استفاده می کنند .

نکات اخلاقی زیر از کتاب تازیانه سلوک انتخاب شده است که سلسله دستور العمل های اخلاقی ایشان است و توسط سید محمد ناصر تقوی تنظیم شده است.

با خلق خدا مهربان باش از سخنان ناهنجار گرچه به مزاح باشد بر حذر باش خلاف مگو گرچه به مطایبت باشد از قسم خوردن هم اگرچه به راست احتراز کن چوایستاده ای دست افتاده گیر و تا می توانی نماز را در اول وقت به جای آر .

انسان بیدار همواره کشیک نفس می کشد و پاسبان حرم دل است و وادرات و صادرات دهان خود را می پاید و دار هستی را کارخانه ای بزرگ می یابد که با عمال بیشمار و مایعلم جنود ربک الا هو دست هم گرفته در کارند تا انسان بسازند و از عالمی تحویل به عالم دیگردهند و می گوید که مروت نباشد که کفران شود و جبران نشود.

از شاه اولیا امیرالمومنین علی (ع) سئوال کردند که وجود چیست؟ گفت به غیر وجود چیست؟

اما در باب شیوه پسندیده سکوت حق است که هر که را اسرار حق آموختند مهر کردند و دهانش دوختند

هرکه خاموش شد گویا شد هر که چشم سر بست بینا شد هر که مراقبت است سرور است چه این که کلید نیکبختی در مشت اوست و نگین پیروزی در انگشت او

قیامت با توست نه در اخر طول زمانی رسول ا.. (ص) به قیس ابن عاصم فرمود ان مع الدنیا آخره.

از هم اکنون که ماه شعبان است و میقات شهر ا.. است غسل توبه کن با لباس وفا و ولا از دل و جان محرم شو و از صمیم قلب لبیک گو و در خویشتن سفری کن و گرد کعبه عشق طواف کن که دستی از غیب برون اید و کاری بکند.

در روز مشغله و امد و شد و اسباب انصراف انسان بسیار زیاد است برخلاف شب که هنگام ارامش قوله سبحانه : انا سنقلی علیک قولا ثقیلا ان ناشئه اللیل هی اشد طئا و اقوم قیلا ان لک فی النهار سبحاطویلا لذا اذکار و اوراد و خلوت را در شب تاثیری خاص است که در روز نیست به خصوص در ثلثآخر لیل .

اهل ا.. گفتند که هیچ نوع از انواع اذکار و عبادات در ترقی درجات و مقامات معنوی کلمه طیبه لا اله الا ا.. ندارد از این روی رسول خدا (ص) فرمودند کل حسنه یعملها الرجل توزن یوم القیامه الا شهاده لا اله الا ا.. فانها لا توضع فی المیزان و وضعت السماوات و الارضون السبع و ما فیهن کان لا اله الا ال..ارجع من ذلک به پارسی این که در روز رستاخیز هر کار نیک سنجیده شود جز گواهی دادن به لا اله الا ا... که ان را در ترازو ننهند چه اگر در ترازو رود اسمان ها و زمین های هفتگانه با وی برابری نکنند کنایه از این که ثواب این کلمه را نهایت نبود و به شمارنیاید و هیچ چیز هم سنگ او نگردد در این اوان که به حمدا.. با لا اله الا ا.. محشوری خوش ان که با دوست حشر علی الدوم دارد .

حبیبا همت بلند دار و از کمال اخلاص دوست بگو دوست بگو دوست دوست.

تانگری هر چه بود اوست اوست.

منبع روزنامه خراسان چهارشنبه 30 تیر ماه 1389

 

ایت لله جوادی آملی :

انقلاب اسلامی نظیر انقلاب پیامبر (ص) است خداوند فرمود ما یک کاری کردیم که نه دوست فکر می کرد نه دشمن.

اگر خدای نا کرده این انقلاب کمی اسیب ببیند دیگر مانند جریان صفویه نیست که بعد از ان زندیه و قاجار و پهلوی بیاید اگر معاذالله ضربه ببیند رفت که رفت خدا ان روز را نیاورد

این رهبر دولت نظام و ملت را باید با دعا حفظ کرد اگر اختلافی است باید بر اساس قانون و مطلبی که رهبری می فرمایید عمل کرد.

ایه 54 سوره مائده می فرماید: اکنون که اسلام امده اگر شما اسلام را یاری نکنید من یک گروهی را می اورم بهتر از شما. دنیا که تمام نشده است معاذالله کسی نکند که اگر انقلاب را یاری نکردیم تمام می شود وعده الهی است عمده خسارت برخود ماست.

اگر خدای نکرده ما هم راه پیشینیان را در این انقلاب طی نکردیم به همان عواقب دچار خواهیم شد .

آیت الله جوادی آملی :

 کسی که آبروی دیگری را میبرد در قیامت به او تیغ می دهند.آیت الله جوادی آملی اظهار کرد کسی که زبان درازی می کند و ابروی دیگری را می برد در قیامت گرسنه است وبه او تیغ می دهند.

این استاد حوزه علمیه قم طی سخنانی در جلسه درس اخلاق رعایت مسل اخلاقی را راه رسیدن به باطن دانست و تصریح کرد انسان با حقیقت اخلاق اسلامی کامل می شود .

وی تاکید کرد یک موجود حقیقی تکوینی اگر بخواهند کامل شود باید به امور حقیقی کامل شود نه به امور غیر حقیقی انسان از ان جهت که زندگی متمدنانه و اجتماعی دارد با قوانین اعتباری زندگی می کند و این عناوین اعتباری باعث نظم زندگی است

ایت الله جوادی آملی با تاکید بر این نکته که انسان در عبادت و معاملات با عناوین اعتباری به سر می برد خاطر نشان کرد در اینجا یک سئوال جدی مطرح است و ان ایناست که کمال انسان به چیست ؟ اگر قوانین اعتباری از شریعت گرفته نشود از رسوم و فرهنگ و عادات و اداب مردمی گرفته می شود و هیچ اعتباری هم ندارد.

این استاد حوزه علمیه اظهار کرد اگر قوانین اعتباری از رسوم و فرهنگی مردمی گرفته شود باور افراد این است که انسان وقتی می میرد می پوسد و مرگ اخر خط است اما اگر این قوانین اعتباری نباشد انسان با مرگ از پوست به در می اید .

وی افزود : انکه ما را افرید فرمود که انسان در مصارف و هماورد با مرگ مرگ را زیر پا له می کند و وقتی وارد صحنه قیامت شد ابدی می شود .

ایت الله جوادی آملی در همین رابطه با اشاره به ایاتی از قران کریم تصریح کرد : مرگ ما را نمی چشد بلکه ما مرگ را می چشیم و هضم می کنیم و این دیدگاه به انسانیت شرف می دهد.

این مفسر قران گفت : خدای سبحان در قران کریم ما را تشویق می کند که ای انسان تو هرگز نابود نمی شوی و دائما سیر می کنی تا به لقاء الله برسی .

وی همچنین به روایتی از امیر المومنین علی (ع) اشاره کرد و افزود مردان الهی کسانی هستند که پشتوانه حلال و حرام را می بینند انگاه اگر خواستند به زبان اهل ولایت و معنا حرف بزنند ان را بیان می کنند.

جوادی املی با مذموم دانستن بد اخلاقی ها گفت : کسی که زبان درازی می کند و ابروی دیگری را می برد و با قلم و بیان وبنان خودش نیش می زند در قران کریم می فرمایید لیس لهم طعام الا من ضریع یعنی این انسان در قیامت گرسنه است و به او تیغ می دهند و در قیامت غذایی جز خار خشکیده ندارد .

این استاد حوزه افزود: کسی که نرم گفتار و نرم رفتار و نرم کردار است و ابروی کسی را نمی برد و سعی می کند مشکلات را از جامعه کم کند و جامعه را در رفاه نگه دارد در قیامت بر روی فرشی می نشیند که ابر ان پرنیان است.

وی تاکید کرد : راه رسیدن به باطن مسائل اخلاقی است که انسان سعی می کند مشکل خود و جامعه را حل کند .انسان با تلاش در تولید و قناعت در مصرف هم زندگی خودش را تامین می کند و هم زندگی دیگران را.

منبع ماهنامه بعثت نیمه دوم اسفند ماه 1389

 

آیت الله نوری همدانی :

دشمنان امروزه موضوع اصل ولایت فقیه را مورد حمله قرار داده اند و می خواهند به هر طریقی به این رکن اساسی و اصلی نظام ضربه بزنند.

دشمنان با انقلاب مخملی خود می خواهندد ولی فقیه را مورد هجمه خود قرار داده که ما باید در مقابل این توطئه ها بیدار و هشیار باشیم .

فتنه های د شمنان را باید جدی یگیریم و با ایستادگی در برابر آن مدافع حریم ولایت باشیم.

منبع : مجله انتظار نوجوان تیر 90 شماره 72

آیت الله العظمی مکارم شیرازی :

احترام به قانون اساسی که میراث خون شهیدان ماست و به تصویب 98 درصدی مردم رسیده است احترام به ولایت فقیه است همچنان که احترام قانون اساسی و ارج نهادن به خون شهیدان است حلقه اتصال مردم در کشوری که قومیتها و زبان های مختلف دارد فقط اسلام است و نبود ولایت فقیه به معنای شکستن این حلقه است علاقه به اسلام کشور و قانون اساسی ما را بر آن می دارد که در حفظ حکومت اسلامی و ولایت فقیه تلاش کنیم.

منبع :برگرفته از بیانات امام خمینی (ره) رهبرمعظم انقلاب و علمای اعلام دفتر فرهنگی فخرالائمه (ع)


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir