جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

نگاهي مثبت به اختلافات

اگر ما به جاي نگاه كردن به اختلافات به صورت تلاش براي دست بالا گرفتن، به صورت دليلي بر وجود نيازهاي برآورده نشده نگاه كنيم، مي­توانيم آن را به صورتي كاملا جديد ببينيم. اختلافات ممكن است سالم باشند. مي­توانند به صورت نيرويي مثبت در زندگيمان وجود داشته باشد، مي­تواند به صورت دعوت به ايجاد ارتباطي منطقي، بوجود آورنده­ي موقعيتي براي شركت در يك روبه­رويي آشكارا و صادقانه باشند. آنها مي­توانند با حل سوء تفاهمات جوّ ارتباط را پاك كرده و آدمها را به هم نزديك­تر سازند.

مردم از طريق شروع مراحل و پذيرش سهم خود در اختلاف، توسعه يافته و پيش مي­روند. در حقيقت عدم توافقها در ارتباطات بسيار مفيدتر از توافق مي­باشند، چون به وجود آورنده­ي تغييرات و رشد سالم در انسانها هستند. بدون مناقشه تغيير و پيشرفتي در رابطه بوجود نيامده و زندگي يكنواخت، خسته كننده و آماري مي­شود.

همانگونه كه مي­توان خشم و هيجان را به صورتي معتبر قبول كرد، به مناقشات هم مي­توان از طريق بسيار مثبت­تر نگريست. همانگونه كه فرد مي­تواند با غلبه­ي مؤثر بر هيجاناتش رشد كند؛ رابطه­ها هم مي­توانند از طريق حل مؤثر مناقشات به رشد برسند. بنابراين آموزش راههاي مؤثر حل اختلافات و مناقشات در روابط انساني بسيار اهميت دارد.(ص137)

الگو قرار گرفتن

همه­ي ما به نوعي آگاهانه يا غير آگاهانه براي ديگران الگو هستيم. درست همان طور كه ديگران بر عقايد و اعمال شما تأثير گذاشته­اند، به احتمال قوي شما هم بر ديگران مؤثر بوده­ايد. البته اولين نمونه­ها و نقش گذاران ما والدين و معلمين بوده­اند كه دائماً با باورها و عملكردهاي خود در خانه و مدرسه براي ما مثالي زنده بوده­اند. وقتي بزرگ شديم و مدرسه و خانه را ترك كرديم ديگرِ مردم، دوستان، همسران، همكاران براي ما نمونه­هاي رفتاري محسوب مي­شدند. ما هم به نوبه­ي خود براي ديگران نمونه بوده­ايم.(ص175)

كاربرد ارزشهايتان در زندگي مي­تواند مطمئن­ترين راه براي انتقال آن به ديگران باشد. اما چند درصد مردم عملاً بر اساس عقايد و باورهايشان زندگي مي­كنند؟ در بيشتر موارد، آنها نسبت به اصول و عقايد اظهار وفاداري مي­كنند و ممكن است دقيقاً برايشان ارزش بسيار زيادي داشته باشد، در عين حال تضاد بين آنچه كسي مي­گويد و آنچه مي­كند اغلب بسيار زياد است.

اگر واقعا مي­خواهيد ديگران از شما تقليد كنند، اصل مهم اين است كه به گفته­هاي خود عمل كنيد. ((آنچه را مي­گوييم بكن نه آنچه را مي­كنم))، راه مؤثري براي تأثيرگذاري بر ديگران نيست. اگر مي­خواهيد همكاران شما درستكار باشند، در صورتي كه آنها را گول بزنيد به خود خيانت كرده­ايد. اگر مي­خواهيد ديگران وقت شناس باشند بهتر است آنها را منتظر نگه نداريد.(ص176)

نام كتاب: زن در آيينه فرهنگ تفاهم- نويسنده: ليندا آدامز، الينور لنز؛ با مقدمه توماس گوردون- مترجم:پريچهر فرجادي-تهران: انتشارات آيين تفاهم

 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir