جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
راز خوراکی ها در آیات
زيتون
خرما
زنجبیل، آویشن و زردچوبه
ترنجبين
سبزیجات
سیر
انگور
انار
ذرت
خاکشیر
چای
پسته
لیمو
لوبیا قرمز
گردو
سویا
سيب
گل ختمی
زعفران
گوشت قرمز
زرشك
گل محمدي
سياه دانه
تخم بلدرچين
سيب زميني
ماهي چرب
اسيد فوليك
اسيدهاي چرب ضروري
كلسيم
سدر
عدس
پياز
خيار
كدو
خردل
طب الائمه
ماست
شکلات
ماهي
فندوق
پسته
قارچ

طب الائمه

قارچ و شبنم و خرما

احمد پسر محمد از پدرش از محمد پسر سنان از یونس پسر ظبیان از جابر پسر یزید جعفی از امام محمد باقر(ع) از امام سجاد(ع) از امام حسین(ع) از رسول خدا(ص) روایت کرده است:

فرمود: قارچ از شبنم است و شبنم از بهشت و آبش برای چشم خیلی نافع است و شفابخش می باشد. و خرمای خشک از بهشت است که در آن شفاء از سم و مسمومیت است، پس شما را به خوردن آن سفارش می کنم.

طب الائمه (ص 137)

سنگ سرمه (الاثمد)

جابر پسر ایوب جرجانی از محمد پسر عیسن از مفضل پسر عبدالرحمان پسر یزید از امام صادق(ع) روایت کرده است:

مرد اعرابی به نزد حضرت محمد رسول خدا(ص) که به آن(فلیت) گفته می شود مشرف شد. پیامبر به او فرمود: آیا چشمان تو ضعیف می باشد؟ عرض کردم بله، به خدا قسم چشمان من چند مدتی است که ضعیف شده است. ایشان به او فرمود: تو را به سنگ سرمه سفارش می کنم که سرجین چشم است که چشم را قوی و با نور می گرداند.

منصور پسر محمد از پدرش از ابوصالح الاحول از امام رضا(ع) روایت کرده که فرمود:

هرکس چشمانش ضعیف شده، پس هفت بار در وقت خواب چشمانش را با سنگ سرمه، سرمه بکشد که به اذن خدای تبارک و تعالی خوب خواهد شد.

طب الائمه (ص 137)

ماهی

احمد پسر جارود عبدی از فرزندان حکم پسر منذر از عثمان پسر عیسی از منضر حلبی از امام صادق(ص) روایت کرده است:

ماهی، اضافه چربی و پیه چشم را ذوب می کند.

و نیز از امام محمد باقر(ع) فرمود: به درستی که ماهی

پرده مانع دید چشم را از بین می برد و گوشت سفید ماهی، گوشت در بدن ایجاد می کند.

طب الائمه (ص 139)

روغن گل بنفشه

حسام پسر محمد از سعد پسر جناب از محمد ابی عمیر از هشم پسر حکم از امام صادق روایت کرده است:

روغن گل بنفشه سرور روغن­هاست، و نیز از ایشان روایت شده که فرمود: چه خوب روغنی است روغن بنفشه، بدن خود را با آن چرب کنید که برتری آن بر دیگر روغن­ مانند برتری ما اهل بیت(ع) بر سایر مردم می باشد.

و نیز فرمود: مثال روغن بنفشه در بین روغن ها مانند مؤمن بین مردم است و سپس فرمود: در زمستان گرم است و در تابستان سرد می باشد و این خواص فقط مختص آن می باشد.

و نیز فرمود: روغن بنفشه در زمستان گرم، و در تابستان سرد می باشد. و برای شیعیان ما تَر و نرم و برای دشمنان ما خشک و سفت می باشد و اگر مردم خواص روغن بنفشه را می دانستند، آن را با هزار سکه طلا عوض نمی کردند.

و نیز فرمود؛ رسول خدا(ص) فرمود: شما را به روغن بنفشه سفارش می کنم که برتری آن به سایر روغن ها مانند برتری و فضل ما (اهل بیت) به سایر مردم می باشد.

طب الائمه (ص 157و 158)

شلغم

ابوبکر محمد از محمد پسر عیسی از علی پسر مسیب از یکی از امامان معصوم روایت کرده است:

شما را به خوردن شلغم سفارش می کنم به درستی که هیچ موجود زنده ای نیست مگر این که ریشه ای از جذام در آن باشد که با خوردن شلغم ریشه آن را ببرید. عرض کردند: ای پسر رسول خدا! خام یا پخته آن؟ فرمود: هر دوی آن ها یک خاصیت دارند.

و نیز امام صادق(ع) فرمود: به درستی که هیچ آفریده ای وجود ندارد مگر این که ریشه از جذام در آن وجود داشته باشد، پس با خوردن شلغم ریشه آن را ذوب کنید.

طب الائمه (ص 180)

انار با پیه آن

سلیمان پسر محمد مؤذن مسجد رسول خدا از عثمان پسر عیسی کلابی از اسماعیل پسر جابر از امام صادق(ص) از پدران بزرگوارش از امام علی(ع) روایت کرده است:

فرمود: خوردن انار با پیه آن، جلا دهنده معده می باشد و هر حبه که در معده جا گرفت حیات و زنده کننده دل می باشد و تنفس را راحت می کند و وسوسه های شیطان را به مدت چهل روز دور می گرداند. انار از میوه های بهشت می باشد که خدای تبارک و تعالی فرمود: « فیها فاکهة و نخل و رمان»

و نیز امام صادق(ع) فرمود: هر کس قبل از خوابیدن انار بخورد، در امان است از نفس خود تا وقتی که بیدار شود.

طب الائمه (ص 225و226)

سیب

جابر پسر عمر سکسکی از محمد پسر عیسی پسر ایوب از پسر فضاله از محمد پسر مسلم از امام صادق(ع) روایت کرده است:

اگر مردم بدانند چه فایده هایی در سیب نهفته است بیماران خود را با هیچ چیز درمان نمی کردند جز با سیب.

و نیز فرمود: سیب خیلی برای قلب مفید است و آن را قوی می کند.

ابوبصیر می گوید: شنیدم امام محمد باقر فرمود: وقتی که خواستید سیب را بخورید اول آن را خوب بو کنید، بعد آن را میل کنید زیرا با بوییدن سیب تمام بیماری ها و دردها به اذن خدا شفا می یابد و چیزهایی که روح و روان را اذیت می کند از بین می برد.

طب الائمه (ص 226)

گلابی

محمد پسر جعفر برسی از محمد پسر یحیی ارمنی از محمد بن سنان زاهدی از یونس پسر ضبیان از مفضل بن عمر از محمد پسر اسماعیل پسر ابوزینب از جابر جعفی از امام محمد باقر(ع) با اسناد از امام علی(ع) روایت کرده است:

فرمود: گلابی بخورید، همانا گلابی قلب را جلا می دهد.

و نیز زیاد پسر جهم حلبی روایت کرده که می گوید: مردی در نزد امام صادق(ع) از درد قلب خود نالان شد و راه معالجه آن را خواست. ایشان فرمودند: گلابی بخور، به درستی که گلابی قلب را قدرت و نیرو می دهد.

طب الائمه (ص 226)

کشمش

محمد پسر جعفر برسی از محمد پسر یحیی ارمنی از محمد بن سنان سنانی از مفضل پسر عمر جعفی از امام صادق(ع) با اسناد از امام علی(ع) روایت کرده است:

هر کس ناشتا بیست و یک دانه کشمش بخورد خدای تبارک و تعالی تمام دردها و بیماری های او را دفع می کند.

و نیز حریز پسر عبدالله روایت کرده که می گوید: از امام صادق(ع) در مورد روایت فوق سؤال کردم و عرض کردم آیا این روایت در مورد کشمش صحیح می باشد؟ فرمود: بله، چنین می باشد.

 طب الائمه (ص 229)

انجیل

احمد پسر عبدالله نیشابوری از محمد پسر عرفه روایت کرده است:

روزی به نزد امام رضا(ع) در قصر مأمون در خراسان مشرف شدم و در مورد خواص انجیل سؤال کردم. ایشان فرمود: خوردن انجیل خیلی خوب است و برای دل پیچه و سرماخوردگی خیلی نافع است پس از آن بخورید.

و نیز امام محمد باقر(ع) با اسناد از امام علی(ع) روایت کرده که فرمود: شما را به خوردن انجیل سفارش می کنم که انجیل بخورید به درستی که آن برای دل پبچه و سرماخوردگی خوب است و در خوردن آن زیاده روی نکنید.

طب الائمه (ص 229)

کاسنی

محمد پسر جعفر برسی از محمد پسر یحیی ارمنی از محمد بن سنان پسر عبدالله سنانی زاهدی از یونس پسر ضبیان از محمد پسر ابی زینب از جابر جعفی از امام صادق(ع) با اسناد از امام علی(ع) روایت کرده است:

کاسنی بخورید به درستی که این گیاه صبح نمی کند مگر این که یک قطره از آب بهشت روی آن بریزد.

محمد پسر ابی نصر از پدرش روایت کرده که می گوید: به نزد امام صادق(ع) مشرف شدم و در نزد ایشان از درد سر و دندان و درد چشم نالان شدم که از شدت درد آن ها صورتم ورم کرده است. به من فرمود: آب کاسنی را گرفته و شکر را روی آن می گذاری و از آن میل می کنی. راوی می گوید: من در همان شب قبل از خوابم این کار را انجام دادم و از آن میل کردم به اذن خدای تبارک و تعالی خوب شدم.

طب الائمه (ص 230)

هندوانه

حنان پسرابراهیم پسر محمد کرمانی از محمد پسر نصیر پسر محمد از مبارک پسر عجلان از پسر اسامه زید شحام از محمد پسر مسلم از امام صادق(ص) با اسناد از امام علی(ع) روایت کرده است:

هندوانه بخورید به درستی که ما اهل بیت(ع) هندوانه را دوست داریم.

و نیز روایت شده از ایشان که فرمود: هندوانه بخورید که به درستی هندوانه عقل را زیاد می کند.

و نیز ذریح روایت کرده که می گوید: من به نزد امام صادق(ع) مشرف شدم و در مورد روایت فوق که از امام علی(ع) روایت شده سؤال کردم که فرموده هندوانه بخورید که هندوانه عقل را زیاد می کند. آیا این روایت صحیح است و هندوانه چنین انجام می دهد؟ فرمودند: بله، چنین می باشد و من نیز می گویم هندوانه برای درمان سرماخوردگی خیلی نافع می باشد.

طب الائمه (ص 231)

گوشت قرمز

محمد پسر منذر از علی پسر برادر یعقوب از داود از هارون پسر ابی جهم از اسماعیل پسر مسلم مسکونی روایت کرده است:

مردی به نزد امام صادق(ع) مشرف شد و عرض کرد: ای پسر رسول خدا! جمعی از دوستان از علماء این روایت را نقل می کند که رسول خدا فرمود: به درستی که خدا دوست ندارد قصابان را و نفرین شده کسی که در خانه اش هر روز گوشت می خورد. سؤال کردم: آیا این روایت صحت دارد یا خیر؟! امام صادق(ع) فرمود: آن ها خیلی اشتباه بزرگی کرده اند فقط ظاهر آن را گفته اند و معنی آن را نگفته اند. به درستی که پیامبر خدا(ص) فرمود: خدای تبارک و تعالی نفرین می کند اهل بیتی که در آن گوشت مردم را می خورند یا در آن غیبت می کنند.

و نیز فرمود: گوشت قرمز، گوشت در بدن می سازد و عقل را زیاد می کند و هر کس به مدت زیاد گوشت نخورد عقلش فاسد می شود.

و در روایت دیگر فرمود: هر کس چهل روز گوشت نخورد اخلاقش فاسد گشته و عقلش نیز فاسد می شود و هر کس که خلقش بد شود پس در گوشش اذن بگویید تا خوب شود.

طب الائمه (ص 232)

بادنجان

ابوالحسن المعلی سجاد از ابی خیر رازی از محمد پسر عیسی از محمد پسر یقطین از سعد پسر مسلم از ابی الاغر النجانی از ابن یعقوب روایت کرده است:

بادنجان بخورید به درستی که آن همه بیماری ها را درمان می کند.

و نیز فرمود: بادنجان برای معده خوب است و به کیسه صفرا ضرر نمی رساند.

و نیز امام رضا(ع) به بعضی از شاگردان خود فرمود: زیاد بادنجان بخورید به درستی که آن در روزهای گرم، سرد و در روزهی سرد، گرم می باشد و در حالات دیگر اعتدال دارد و در همه حال و همه وقت خوب می باشد.

طب الائمه (ص 232و233)


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir