جستجو:  
تاریخ: 26 اسفند, 1396
        
مطالب متنوع
کلام معصومین
زندگی به سبک روح الله
نماز جماعت = مديريت زمان
جوانمرد عرب
گفتگو با صاحب الزمان
اصحاب كهف
نتيجه اهانت به شيخ انصاري
رسم عاشقی
نکته های کاربردی
مدیریت لحظه
شیوه های بهره گیری از زمان
تبسم چهره
نگاهي مثبت به اختلافات
اشعار خواندنی
کلام بزرگان
تغافل
پندهاي لقمان حكيم
شاید این جمعه بیاید شاید ...
خلاقیت، اهمیت و ضرورت

شیوه ها ی بهره گیری از زمان

1- رویگرد جوانان به آینده را که غالبا با تکیه با بر مفاهیمی همچون بخت و اقبال با هیچ رابطه منطقی قابل پیوند نیست ، باید دگرگون کرده و آن را بر  مبنای تفکر ، پشت کار و مدیریت زمان تجدید بنا کنیم .

2- حفظ موازنه  میان سرعت عمل و تحقق هدف ، برای جوانان یک هدف است . جوانان در مواردی برای رسیدن به مقصود سریعا اقدام می کنند و در خاتمه کار پشیمان میشوند و گاهی در انتظار فرصت مناسب وقت را به هدر می دهتد .زندگی معقول ایجاب می کند که تعادل این د و مؤلفه ی ارزشمند زندگی به خوبی حفظ شود .

3-به جوانان بیاموزیم که  فرصت ها، هرگز در انتظار ما نمی مانند  پس ما باید آنها را دریابیم و لذا نسا جوان زمانی موفق خواهد بود که لحظه را شکار کند.

4- دانش آموزان  در زمانی که با مشخص کردن  فعالیتهای روزانه خود به احتساب فرصت های مفید خود بپردازند و میزان ساعات مفیدی را که در هر شبانه روز در اختیار دارند ، معلوم کنند ، توانسته اند  گام مهمی در برنامه ریزی زندگی خود بردارند .

5- در مرحله بعد جوانان می توانند نیازهای علمی و آموزشی خود را مشخص کنند .به عنوان مثال در باره دروس و مطالعات خویش ، میزان احتیاجات خود را دقیقا برآورده کرده و برای خود معلوم کنند که دقیقا چه حجمی از کار و فعالیت را باید انجام دهند .

6- زمانی که این دو مرحله سپری شد باید جوانان با تقسیم نیازهای آموزشی بر زمان های مفبد خویش ، میانگین و معدل کاری خود را در یک ساعت به دست آورند  تا بر خودشان معلوم شود که مثلا به ازای یک ساعت وقت چه مقدار از درس خاصی را باید مطالعه کنند .

7- وقتی دانش آموزان کارهای زیادی در پیش روی دارند ، ابتدا باید کار دشوار تر را شروع کنند و با تمام همت به انجام آن بپردازند ، زیرا کاری که در اول مشکل و ملالت آور است وقتی به پایان رسید بیشتر مایه مسرت می شود . علاوه بر آن که زمانی که جوانان بتوانند کار دشواری را که آغاز کرده اند به پایان برسانند ، قوت قلب و اراده قوی تری برای کارها ی دیگر که طبعا به این  دشواری  نخواهد بود پیدا می کنند .

8- یکی از موانع مدیریت زمان تأخیر است ، یعنی کاری که آدمی به انجام آن اعتقاد دارد با گفتن این که فردا یا شاید آینده این کار را انجام خواهم داد ، مکررا آن را به تأخیر می اندازد و در نهایت نسبت به آن دل سرد می شود بهتر است هر کاری را که لازم است ، انجام دهیم . حتی یک دقیقه هم به تأخیر نیندازیم .  


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir