جستجو:  
تاریخ: 27 اسفند, 1396
        
راز خوراکی ها در آیات
زيتون
خرما
زنجبیل، آویشن و زردچوبه
ترنجبين
سبزیجات
سیر
انگور
انار
ذرت
خاکشیر
چای
پسته
لیمو
لوبیا قرمز
گردو
سویا
سيب
گل ختمی
زعفران
گوشت قرمز
زرشك
گل محمدي
سياه دانه
تخم بلدرچين
سيب زميني
ماهي چرب
اسيد فوليك
اسيدهاي چرب ضروري
كلسيم
سدر
عدس
پياز
خيار
كدو
خردل
طب الائمه
ماست
شکلات
ماهي
فندوق
پسته
قارچ

انار

انار ميوه­اي است بسيار لذيذ و مفيد كه بشر از روزگار قديم آن را مي­شناخته است. همچنين از سالها پيش بخش­هاي مختلفي از درخت انار مانند پوست، ريشه و ميوه­ي آن در درمان بعضي از بيماريها به كار مي­رفته است. انار در تمدّن­هاي ديرين اهميت بسياري داشته است. در نوشته­هاي قديم مصريان كه متعلق به چهار هزار و پانصد سال قبل است تصوير انار بارها به چشم مي­خورد. در چند هزار سال قبل در كشور مصر هنگام دفن مرده اناري هم در كنارش قرار مي­داده­اند.

 در كتاب­هاي مذهبي نوشته شده است كه حضرت سليمان(ع) باغ انار بسيار بزرگي داشته است. همچنين در زمان حضرت موسي(ع) باغ­هاي انار سرسبزي در فلسطين، سوريه و لبنان وجود داشته است.

(ميوه هاي قرآني (1)، انار، ميترا قاسمي، به­نشر، ص4)

ارزش انرژي­زايي ميوه­ي انار 65% است. آب انار بسادگي هضم مي­شود و شامل 15% مواد قندي است كه منبعي سرشار از سديم است و نيز شامل مقدار زيادي ريپوفلاوين، تيامين، نياسين، ويتامينC، كلسيم و فسفر مي­باشد. پروتئين و چربي آن بسيار اندك است.

انار ماده­اي غذايي مطبوع و داراي خواص طبي بسيار است. دارويي مقوي قلب است و براي التهاب معده و جلوگيري از درد دل نافع است. آب انار شربتي مبّرد و بسيار عالي است و به هنگام اسهال تشنگي را برطرف مي­كند. در درمان اسهال ساده و اسهال خوني مؤثر است.

(گیاهان در قرآن ص46)

آب انار براي انواع ناخوشيها از قبيل التهاب قولون، كم خوني، يرقان، فشار خون، بواسير و درد مفاصل دارويي مفيد است. و اگر با عسل خورده شود صفرا را كم مي­كند.جوشانده­ي پوست ريشه­ي انار كه شامل ماده­ي قليايي پلاتريرين و جوهر مازو است، دارويي بسيار مؤثر براي دفع كرمها از جمله كرم روده است. نقل شده كه اين جوشانده براي بيماري سل نيز مؤثر است.

پوست ضخيم انار سبب مي­شود كه اين ميوه با كيفيت خوبي نگهداري شود. انار را مي­توان تا شش ماه نگهداري كرد. پوست انار بيش از 20% جوهر مازو دارد و گاهي در صنعت چرم سازي به كار مي رود. چرم معروف مراكشي و اسپانيايي در زمان گذشته با پوست انار دباغي مي­شد.

گل انار داراي خاصيت طبي بسيار زيادي است. و در مورد سقط جنين غير عمدي تجويز مي­شود. گلهاي سرخ روشن انار شامل رنگ دانه­هايي با كيفيت عالي است.

( گیاهان در قرآن ص47)

انار در قرآن كريم و روايات مذهبي

در كتاب آسماني قرآن سه بار در آيات 99 و 141 سوره­ي انعام و همچنين آيه 68 سوره رحمن از انار نام برده شده است. هر كدام از اين آيات به نوعي اين ميوه را مورد توجه قرار مي­دهند. به عنوان مثال در سوره­ي انعام آيه 99 از انار به همراه زيتون و انگور نام برده شده است و خداوند از انسانها مي­خواهد كه هنگامي كه اين درختان به ثمر مي­نشينند به ساختمان ميوه­ي آنها توجه كنند، چرا كه در آنها نشانه­هاي روشني از قدرت و حكمت خداوند براي افرادي كه اهل يقين هستند وجود دارد.

در احاديث بسياري به اين ميوه اشاره شده است. به عنوان مثال حضرت رسول اكرم(ص) مي­فرمايند: ((پوست­هاي نازك روي دانه­هاي انار را بخوريد كه براي معده مفيد است و موجب تقويت جدار آن مي­شود)). همچنين امام جعفرصادق(ع) مي­فرمايند: ((به كودكان خود انار بدهيد كه موجب رشد سريع آنها مي­شود)). اين امام همام انار را يكي از ميوه­هاي بهشتي دانسته­اند.

(ميوه هاي قرآني (1)، انار، ميترا قاسمي، به­نشر، ص5)

خواص غذايي و دارويي انار

ميوه­ي انار خواص بسيار گوناگوني دارد. اين ميوه سرشار از ويتامين هاي ب و ث بوده و پاك كننده­ي خون است و سموم موجود در آن را از بين مي­برد. انار فعاليت سلول­هاي كبد و كيسه­ي صفرا را افزايش مي­دهد و مصرف مداوم آن باعث جلوگيري از بروز بيماري قند خون مي­شود(ميوه هاي قرآني (1)، انار، ميترا قاسمي، به­نشر، ص5)

ساير قسمت­هاي درخت انار هم خواص دارويي گوناگوني دارند به طوري كه از پوست، گل، ريشه و برگ آن انواع داروهاي گياهي ساخته مي­شود. به عنوان مثال متخصصّين داروهاي گياهي معتقدند كه جوشانده­ي برگ انار در درمان كم­اشتهايي مؤثر است. البته بهتر است مصرف اين گونه داروها و جوشانده­هاي گياهي به طور خود سرانه انجام نگيرد و از متخصصان اين علم راهنمايي و كمك خواسته شود.

(ميوه هاي قرآني (1)، انار، ميترا قاسمي، به­نشر، ص6)

                                                          

                                                           12 فايده مهم و اصلي انار

1-    انار و خاصيت آنتي اكسيداني

تحقيقات نشان داده است كه انار برابر چاي سبز ،آنتي اكسيدان دارد. لازم به ذكر است كه نقش آنتي اكسيدان­ها، حفاظت از بدن در برابر استرس­ها، آلودگي­هاي شيميايي و ميكروبي، بيماري قلبي و سرطان­هاست.

2-    انار و قلب و عروق

آب انار جلوي تصلب شرايين و بيماري قلبي را مي­گيرد. انار، از كلسترول بد (LDL) در برابر اكسيده شدن محافظت مي­كند. آب انار همانند آسپرين عمل مي­كند. آب انار از به هم پيوستن پلاكت­هاي خوني جلوگيري مي­كند، پس مانع از لخته شدن خون مي­گردد. انار موجب كاهش فشار خون بالا مي­گردد. آب انار باعث كاهش چربي خون مي­شود. تحقيقات نشان داده است كه اگر روزي سه چهارم ليوان آب انار بنوشيد و اين كار را مدت 3 ماه انجام دهيد، مقدار اكسيژن بيشتري به قلب مي­رود و باعث سلامتي قلب مي­شود. آب انار، جلوي تخريباتDNA  و بيماريهاي حاصل از تخريب آن را مي­گيرد.

3-    انار و سرطان

آب انار به كاهش خطر سرطان پستان كمك مي­كند. انار از سرطان پروستات جلوگيري مي­كند و يا رشد آن را آهسته مي­كند. از سرطان پوست نيز جلوگيري مي­كند.

4-    انار و ديابت

قند موجود در آب انار همانند قند موجود در آب ديگر ميوه­هاست. از اين نظر بيماران مبتلا به ديابت بايد در مصرف آن احتياط كنند و در اين مورد با پزشك خود مشورت كنند.

5-    انار و كليه

انار، از بي نظمي و اختلال در كار كليه­ها مي كاهد و به طور كلي ادرار آور است.

6-    انار و بيماري آلزايمر

افرادي كه در هفته دو ليوان يا بيشتر آب انار مي­نوشند، احتمال پيشرفت و بروز آلزايمر در آنها نسبت به افرادي كه در هفته نصف ليوان آب انار مصرف مي­كنند، 76 درصد كمتر است.

7-    انار و بيماريهاي عفوني

انار از تعداد كرم­هاي روده مي­كاهد. در هنگام تب به بيمار، انار يا آب آن را بدهيد، چرا كه در رفع تشنگي بسيار مفيد است. انار براي گلودرد بسيار مفيد است. شمايي كه سرما مي­خوريد، آب انار براي شما دواست. با نوشيدن آب انار، بيماريهاي عفوني را از بدن دور كنيد.

8-    انار و پوست

هسته انار از پير شدن پوست جلوگيري مي­كند. اگر مي­خواهيد جوان بمانيد، انار مصرف كنيد، زيرا خوردن انار باعث مي­شود كه 6 سال جوان­تر به نظر آييد.

9-    انار وگوش، چشم، دندان، صدا

انار و عسل براي گوش درد مفيد است. انار و آب انار براي بهبود بينايي و جلوگيري از ضعيف شدن چشم خوب است. انار از خرابي دندان و لثه جلوگيري مي­كند. آب انار براي صداي گرفته و خشن مفيد است.

10-   انار و بارداري

مادران باردار روزانه نصف ليوان آب انار مصرف كنند تا از زود به دنيا آمدن و از صدمات مغزي در نوزاد خود جلوگيري كنند. انار منبع خوب ويتامين هاي3B، C، E، A و اسيد فوليك، پتاسيم و فيبر است. يك ليوان آب انار، 40 درصد ويتامين C مورد نياز روزانه بدن را فراهم مي­كند.

11-   انار و يائسگي

انار موجب كاستن استرس و پريشاني ناشي از يائسگي مي­گردد.

12-   انار و كاهش وزن

انار موجب هضم بهتر مواد غذايي مي­گردد. آب انار براي بهبود اشتها نيز مفيد است. دقت كنيد كه آب انار بدون شكر و فاقدقندو براي كاهش وزن مفيد است.

 آب انار تازه بهتر است يا آب انار پاستوريزه يا بسته بندي شده در پلاستيك؟

آب انار تازه كه خود فرد مي­گيرد، بسيار بهتر از آب انار پاستوريزه است. آب انار واقعي داراي ويتامين و املاح است. آب انار منبع خوب ويتامين 5B، پتاسيم و آنتي اكسيدان است.حرارت زياد در حين پاستوريزه كردن، موجب از بين رفتن مقداري از مواد مغذي موجود در انار مي­شود.

        به جاي داروهاي شيميايي براي سلامت قلب بهتر نيست كه از اين ميوه گرانبها استفاده كنيم؟

پس بياييد از هم اكنون انار را جزو برنامه غذايي روزانه­ي خود قرار دهيم.


 

تمام حقوق این سایت برای مجتمع آموزشی فاطمه الزهرا (س) محفوظ است   |  power by: majidalizadeh52@yahoo.com   |  info@mafz.ir